За първи път в историята учени са открили бактерия, която живее в студа и мрака дълбоко под ледовете на Антарктика - революционно откритие от гледна точка на възможностите, които открива за науката в установяването на начините по които животът оцелява на други планети или луни, както и предоставя първи поглед върху огромната екосистема от микроскопичен живот в подводните езера на Южния полюс. Това съобщава американският ежедневник „Ню Йорк Таймс”.

Мрежа от стотици езера се намира притисната между континенталната плоча и ледовете, която я покриват, в която учените се надяваха от години да намерят живот – теория, доказана от това откритие.

„Това променя гледната ни точка за континента Антарктика”, заявява пред изданието Джон Приску, от университета в Монтана, който е ръководил експедицията.

След сондаж на над 800 метра дълбочина през ледовете до езерото Уилямс, дълбоко над метър и половина и с обща площ от около 40 кв. км., учените извлекли проби от вода и седиментни скали, които показвали признаци на наличие на живот, разказва професорът от базата „МакМурдо” на Южния полюс, където се намира експедицията в момента.
След подложили пробита на изследване с микроскоп и химически тестове, екипът на Джон Приску открил, че клетките са живи и произвеждат енергия.

Учените уверяват, че са взети всички мерки, за да се предпази подземното езеро от заразяване с бактерии от повърхността или от покриващия лед.

Работата на експедицията на Джон Приску продължава.