Американски астро-физици са разработили проект за орбитална платформа от няколко малко лазера, обединени във фазерен излъчвател, с помощна който ще могат да се изпаряват малки и средни по размер астероиди, още преди да достигнали стратосферата на Земята, съобщава на официалната си страница пресслужбата на университета в Санта Барбара, щата Калифорния.

Проектът на Филип Лубин и колегите му от Калифорнийския политехнически институт (CalTech) - наречен „Орбитална платформа DE-STAR” (Directed Energy Solar Targeting of Asteroids and exploRation) – е основан на принципа на т. нар. „фазирана антенна решетка”, който се използва при създаването на мощни радари. Технологията включва интегрирането на множество микро-антени, чието излъчване се обединява и усилва посредством разположението на тези елементи в самата решетка.

Екипът от CalTech е разработил оптичен аналог на „фазираната решетка”, способен да работи като свръхмощен лазер. Самата орбитална платформа DE-STAR се състои от няколко стотин микро-лазери, обединени във „фазирана решетка”, които черпят енергия от слънчеви батерии, закрепени за самата платформа.

Според изчисленията на учените неголяма платформа с размер 100 метра ще може „да сваля” астероиди и комети, които се движат по опасни орбити, а по-голямата DE-STAR с размер до 10 километра (около 100 пъти по-голямата от Международната космическа станция) ще може „да изпарява” големи астероиди като преминаващия тази нощ 2012АД14 и митичния „Апофис” (2004МН4).

Филип Лубин твърди още, че самата платформа може да се използва с двойно предназначение и като мощен орбитален източник на енергия, който ще може да дава начален тласък на космически апарат с тегло до 10 тона с ускорение, близко до това на светлинната скорост. Подобна платформа може да се окаже ключът към проучването на пространството отвъд пределите на Слънчевата система, без да се чака откритията на научната фантастика да станат някой ден реалност.