Учени-лингвисти са открили в Аляска диалект на руския език, който се е развивал самостоятелно в продължение на над 100 години, съобщава РИА „Новости”.

Агенцията цитира заключенията на двама експерти – Мира Бергелсон и Андрей Кибрик, които през октомври миналата година посетили селището Нинилчик, основано през 1847 г. от руснаци, които с течение на времето се смесили с коренното население на Аляска.

С продажбата на Аляска на САЩ през 1867 г. контактите на жителите на Нинилчик с Русия били ограничени, а от 1960-те години общуването с руско-говорящи било напълно прекратено.

Учените подчертават, че това е първият документиран случай, в който руският език се явява роден за голяма група хора, живеещи на отдалечено разстояние, за продължително време.

В местния диалект в Нинилчик са запазени много руски думи, а други са променили значението си. Някои думи са заимствани от сибирски диалекти, английски, ескимоски и атабаски езици.

Диалектът не разпознава средния род, а женският е силно ограничен по смисъл, като учените дават за пример изречението „Моят дъщеря дойде”.

Основният разговорен език в Нинилчик е английският, а руски се говори от приблизително 20 души, всички от които са над 75-годишина възраст.

Проектът на двамата учени е започнал пред 1997 г., когато били поканени да посетят селището по инициатива на местните жителите. Събраната информация за диалекта ще бъде събрана и издадена под формата на речник, който се очаква да бъде завършен през 2014 г.