Въвеждане на задължителни часове по османски турски в училищата. Това обеща турският президент Реджеп Тайип Ердоган на съвет на Генералната дирекция по религиозни дела в Анкара, предаде Франс прес.

Идеята е новият предмет да се изучава в гимназиите. Точен срок за въвеждането му не беше посочен. За да научат езика на предците си, турските тийнейджъри ще трябва да овладеят и арабската азбука.

Съвременният турски език се появява след мащабна реформа, проведена през 1928 година. Тогава арабската азбука е заменена с латинските букви. Инициативата е на основателя на съвременната турска република – Мустафа Кемал. Реформата на Ататюрк е включвала и „прочистване” на езика от думи, заимствани от арабския, персийския и гръцкия.

Обучението по османски турски ще се въведе като задължително само в религиозните училища. В светските то ще е СИП – реши преди дни Националният съвет по образование.

Паралелно с това той взе и други две противоречиви решения. Въведе религиозно обучение на децата след 6-годишна възраст. Предметът е завоалиран зад името „нравоучение”. Без завоалиранe e обаче 2-годишната ваканция, която ще може да си вземе всеки ученик, за да изучи наизуст корана и да вземе изпит за хафъз.

Нововъведението на Ердоган и решенията на съвета по образование са поредната илюстрация за опитите на настоящата турска власт да се разграничи от всичко свързано с Ататюрк и ценностите, налагани от него, но да върне турците към връзките им с Османската империя.

За да го стори, президентът Ердоган дори не се нанесе в резиденцията Чанкая (построена от Мустафа Кемал – б.р.), а си вдигна нова с 1150 стаи. Стойността на мегапроекта е 615 милиона долара.