Турция защити официално решението си да закупи първата си противоракетна система с голям обсег на действие от Китай, въпреки протестите на най-важния си съюзник – САЩ, съобщава АФП.

„Китайците ни дадоха по-добра цена”, заявява министърът на отбраната Исмет Йълмаз пред вестник „Ватан”, обяснявайки че китайският производител се е съгласил на съвместна разработка на въоръжението.

Компанията China Precision Machinery Export-Import Corp (CPMIEC) е дала по-добро предложение от американския концерн Raytheon заедно с Lockheed Martin, руския „Рособоронекспорт” и итало-френския консорциум Eurosamrs. Общата стойност на сделката е била за 4 млрд. долара, но китайската компания е предложила цена, близка до 3 млрд. долара.

Вашингтон реагира разтревожено на информацията, че Анкара е предпочела китайската компания, на която са наложени санкции от САЩ заради износ на въоръжение за Сирия и Иран, за изграждането на собствена въздушна и ракетна отбрана, коментира АФП.

„Ние настоявахме на съвместно разработване и трансфер на технологии”, обяснява турския министър на отбраната.
„Ако други държави не могат да ни гарантират това, тогава ще се обърнем към тези, които могат.”

Като член на НАТО Турция има разположени на своя територия противоракетни системи „Пейтриът”, като превенция срещу възможни нападения от страна на съседна Сирия, припомнят наблюдатели.

Алиансът също е изразил загриженост от възможни проблеми, свързани със съвместимостта между произведените в Китай въоръжения и другите използвани в НАТО, но според турският министър „на този фронт няма проблеми”.

Говорител на турското външно министерство е коментирал по-късно пред агенцията, че процедурата по избора все още не напълно финализирана и се водят директни разговори с китайската страна за уреждане на подробностите по сделката.