След като през седмицата президентът на кюрдската автономна област в Северен Ирак Масуд Барзани посети България, кюрдският политик се съгласи да поговори с btvnews.bg за настоящето и бъдещето на Ирак, както и за пресечните точки с България.

През двата си последователни мандата като президент на Иракски Кюрдистан, Барзани успя да учреди редица институции, включително Кюрдистански президентски съвет.

В началото на миналата година в Италия му бе присъдена Атлантическата награда за постиженията му в стабилизирането на региона и стимулирането на религиозна и етническа толерантност на места, където в осезаемо близкото минало са се вихрили ожесточени конфликти.

Портретът на легендарния за региона кюрдски националист Мустафа Барзани посреща пред входа на кюрдското регионално събрание

През 90-те конфликтът между двете водещи кюрдски партии се разраства до гражданска война. Днес лидерът на едната - Джалал Талабани – е президент на Ирак.

Масуд Барзани понастоящем оглавява кюрдската автономия. Днес често можем да видим двамата президенти рамо до рамо на различни кампании.

„Спокойната обстановка по нашите земи днес е възможна благодарение на засилени мерки за сигурност. Тероризмът в Ирак все още действа”, споделя президентът.

Силата на Кюрдистан са т.нар. пешмерга – онези, които вървят срещу смъртта. Тези добре организирани милиции все още не са унифицирани, като изключим общата емблема: флагът на Кюрдистан с неговото златно слънце.

В периода на най-тежките дни за Ирак, когато страната беше разкъсвана от няколко паралелни граждански войни и стотици терористи извършваха самоубийствени атентати в Багдад, административната столица на кюрдската автономна област – Ербил, беше известна като рай на спокойствието.

До преди няколко години, горивото в региона се продаваше така

При споменаването на град Киркук обаче, лицето на президента помръква за части от секундата. Градът понастоящем е извън кюрдската автономия. „Там има много проблеми”, отбелязва Барзани, „със сигурността, и икономически”.

Арабизацията, наложена от Саддам Хюсеин в града, залага над значителните залежи от петрол под града един меко казано експлозивен конфликт.

В рамките на самата кюрдска автономия се планират много начинания, най-вече подобрения в инфраструктурата, селското стопанство и здравното обслужване. Възможностите за сътрудничество с България в тези области и развитието на родния бизнес в региона са основните теми, обсъждани с премиера.

„Перспективите са много добри и ние ги разглеждаме като такива” – заяви Масуд Барзани. Предстои размяна на делегации, чрез които да се разработят тези идеи.

Междувременно, Барзани е оптимист. Строят се пътища, отношенията с Турция все повече се подобряват и може би слънцето, блеснало на кюрдистанското знаме, най-сетне ще огрее и хората. Предстои да видим какво ще се получи и каква ще бъде ролята на България, след като основите за сътрудничество вече са положени.