Свободата в интернет е намаляла тази година, след като все повече страни са увеличили усилията за шпиониране на потребителите и за цензуриране на онлайн публикации, показва глобално изследване, цитирано от АФП.

Докладът на неправителствената организация "Фрийдъм хаус" сочи, че онлайн свободата е намаляла в 36 от 65-те изследвани страни. България не е включена в изследването. В някои случаи правителствата използват разкрития за наблюдението на американската Агенция за национална сигурност (АНС), за да оправдаят усилията за засилване на собственото си наблюдение на интернет потребителите.

Най-ниска оценка за интернет свобода получава Иран, следван от Сирия, Китай, Куба, Етиопия и Узбекистан. 19 страни са оценени като "свободни", като най-висока оценка получават Исландия и Естония. 31 страни са оценени като частично свободни, а 19 като "несвободни". Но повечето страни са регистрирали намаляване на свободата.

41 са приели или предложили закони за криминализиране или ограничаване на онлайн говоренето или разширяване на наблюдението между май 2013 и май 2014 г., показва докладът.

Според документа от май 2013 г. арести за онлайн говорене, свързано с политическа дейност, са документирани в 38 от 65 страни, главно в Близкия Изток и Северна Африка.

Най-голям спад на онлайн свободата е регистриран в Русия и Турция, значително намаление е отчетено също в Украйна, Ангола и Азербайджан.