За седма поредна година Финландия е най-щастливата страна в света. За първи път в десетгодишната история на World Happiness Report САЩ не се наредиха в топ 20 на най-щастливите държави.

На второ и трето място в класацията очаквано са Дания и Исландия.

За да определи нивото на национално щастие на страната Световният доклад за щастието измерва социалната подкрепа, доходите, здравето, свободата, щедростта и липсата на корупция.

Според доклада Норвегия, Швеция, Германия, Франция, Обединеното кралство и Испания са страни, в които старите сега са значително по-щастливи от младите, докато Португалия и Гърция показват обратния модел.

Разкъсаните от война Афганистан и Ливан остават двете най-нещастни страни в проучването.

България се нарежда на 81-во място в класацията. Страната ни и Сърбия (37 място) отбелязват най-голямо увеличение на средните оценки на живота, откакто са измерени за пръв път през 2013 г. Оттогава насам България се е изкачила с 63 места, а Сърбия – с 69.

2024 г. е първата година, в която докладът анализира нивата на щастие по възрастови групи. Според него хората, родени преди 1965 г., са средно по-щастливи от хората, родени след 1980 г. Милениълите съобщават за спад в удовлетворението си от живота с всяка година, в която остаряват, докато щастието на хората от бума нараства с остаряването.

В световен мащаб хората на възраст между 15 и 24 години обикновено съобщават за по-голяма удовлетвореност от живота, отколкото по-възрастните. Докладът от 2024 г. обаче установява, че разликата намалява в Европа и се е обърнала в Северна Америка.

Данните контрастират с докладите за удовлетвореността от живота между 2006 и 2010 г., когато по-младото поколение в Северна Америка беше също толкова щастливо, колкото и по-възрастните.

Последният доклад се основава на данни, събрани след началото на пандемията от COVID-19, като участниците в проучването отговарят на въпроси от 2021-2023 г.