Президентът на САЩ Барак Обама заяви пред репортери вчера, че е имал откровен и полезен разговор с кубинския си колега Раул Кастро в рамките на регионалната среща на върха в Панама, предаде Франс прес.

Разговорът беше откровен и плодотворен, каза Обама на пресконференцията си, преди да отпътува от Панама.

"Имаме много различни виждания за начина, по който трябва да бъде организирано обществото. И аз бях много директен с него", заяви Обама след безпрецедентната среща тет-а-тет, продължила около час. След разговора двамата отново си стиснаха ръце.

Все още има многобройни предизвикателства и проблеми в целия свят и ние имаме още много сериозни разногласия с Куба, не само по повод отношението на кубинското правителство към собствения му народ, но и по регионални проблеми, каза Обама, но добави, че има и сфери, в които двете страни си сътрудничат добре и посочи като пример приноса на кубинските лекари в борбата с епидемията от ебола и кубинската помощ за Хаити след земетресението.

"Куба не представлява пряка заплаха за нашата национална сигурност", подчерта Обама. "Това не значи, че нямаме различия", добави той, но уточни, че САЩ не се стремят към смяна на политическия режим в Хавана.

Основна тема на разговора според Белия дом е било възобновяването на дипломатическите отношения, което още не се е конкретизирало въпреки три кръга от преговори на високо равнище между Вашингтон и Хавана. Кастро е призовал събеседника си да ускори стъпките за изваждане на Куба от списъка на страните спонсори на тероризма, като заявил, че би възприел като позитивна стъпка едно бързо решение на САЩ по този въпрос, който за Куба е основната пречка за отварянето на посолствата. Обама отговорил, че е получил препоръка в този смисъл от Държавния департамент, но още не е имал време да я проучи, преди да я предаде на Конгреса.

Според източника от Белия дом това не е било централна тема на разговора, а акцентът е бил върху практически неща, като възможностите на американските дипломати свободно да се придвижват из острова. Кастро не е поканил Обама да посети Куба. Представителят на Белия дом подчертал, че не имало никакво напрежение в разговора, напротив - и двете страни изразили желание да се движат напред.

Пред медиите кубинският външен министър Бруно Родригес заяви, че разговорът е протекъл в атмосфера на уважение и конструктивност. Следващият кръг от преговори за отваряне на посолствата ще се състои възможно най-скоро, съобщи той.

Кубинският президент отново е наблегнал на необходимостта да бъде решен въпросът с тоталното финансово и икономическо ембарго, наложено на страната му от 1962 година.

Срещата на Америките завърши без финална декларация, след като САЩ отказаха в нея да се споменава подкрепа за Каракас в спора с Вашингтон.