ЕС и временното правителство на Украйна подписаха политическата част от споразумението за асоцииране. То дава възможност на Киев да получи финансова помощ от Европа.

Първите подписи на документа сложиха председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. След това документът беше подписан и от министър-председателя на Украйна Арсений Яценюк, както и от представителите на всички страни членки на ЕС.

Споразумението трябваше да бъде подписано на срещата "Източно партньорство" на 28-29 ноември м.г., но една седмица по-рано украинското правителство на тогавашният премиер Микола Азаров прекъсна процеса на подготовка за подписването. Това стана причина за началото на масовите протести на опозицията, които прераснаха в ожесточени сблъсквания със силите на реда и смяната на властта в Украйна.

Страните подписаха само онези части от документа, които се отнасят до политическото взаимодействие, въпросите на сигурността и борбата с тероризма.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурао Барозо определи Европейския съвет като най-успешния за годината до момента. По думите му сред постиженията са решението за прозрачност на банковите транзакции и подписването на политическата част от споразумението за асоцииране с Украйна.

Това, което не се случи е, че не се налагат икономически и търговски санкции на Русия. ЕС само разшири списъка на лицата със забрана за визи и замразени на активи в Съюза.

Европейският съвет възложи на Еврокомисията да проучи въздействието и последствията от евентуални икономически санкции срещу Русия. Лидерите на 28-те се договориха да си помагат в случай на енергийна криза чрез интерконекторните връзки.

„Друго наше решение е да анулираме някои предвидени стъпки в сътрудничеството ни с Москва, в това число и предвидената среща на високо равнище Русия-Европейски съюз. Ще бъдат ограничени и икономическите отношения на Европа с Крим”, заяви френският президент Фрнасоа Оланд.

Няма санкции срещу Русия и Орешарски е доволен

България е доволна от взетите от Съвета решения за мерките спрямо Русия, защото те съответстват на позицията, с която премиерът Орешарски пристигна в Брюксел. Това стана ясно от думите на нашия премиер в белгийската столица.

"Вчера споменах че за нас е много важно да има оценка за въздействието от каквито и да е санкции. Предварителен разчет за ефекта върху нашата странна вече сме предоставили в работен порядък на ЕК", заяви Орешарски.

На въпрос възможно ли е България или друга страна да наложи вето на евентуални сурови икономически санкции срещу Русия, Орешарски отговори: "На този свят всичко е възможно. Аз се опитах да кажа, че трябва да се намери добро решение на кризата в Украйна за всички страни - за Европейския съюз, за Украйна, както и за гражданите на Русия".
 

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната