Ракетата Falcon 9 на SpaceX излетя от Флорида и се отправи към Международната космическа станция. Мисията има за цел да смени екипажа, който е вече там от предишна експедиция и да позволи на астронавтите да извършват изследвания в космическа среда с ниска гравитация, каквито са невъзможни на Земята.  

Екипажът се състои от трима американци и един руснак.

Снимка: Reuters

Матю Доминик е ръководител на мисията и заедно с американката Джанет Епс и руснака Александър Гребенкин извършва първия си полет в космоса. Четвъртият член на екипажа е лекарят Майкъл Барат, който посещава Международната космическа станция за трети път.

„Поздравления за НАСА и SpaceX за поредното успешно изстрелване към Международната космическа станция! На тази осма мисия за смяна на екипажа ние отново показваме силата на нашите търговски партньорства и американската изобретателност, които ще ни придвижат още по-далеч в космоса“, казва администраторът на НАСА Бил Нелсън.

Снимка: Reuters

Очаква се екипажът да проведе над 200 научни експеримента на станцията. Изкуствени имитации на човешки органи ще позволят на астронавтите да изследват влиянието на ниската гравитация върху тях. Ще се изучават също заболяванията на нервната система и промените на телесните течности в човешкото тяло по време на космически полет.

Екипи на НАСА ще наблюдават работата на космическата станция по време на полета от Центъра за контрол на полетите в космическия център на агенцията в Хюстън.

Снимка: Reuters

Космосът остава една от малкото области, в която САЩ и Русия продължават да си сътрудничат. Международната космическа станция се поддържа от космическите агенции на Канада, Европа, Япония, Съединените щати и Русия.