Гласоподавателите в Швейцария подкрепиха нов законопроект за климата, предназначен да се намали използването на изкопаеми горива и да се постигнат нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.

Според правителството страната трябва да защити своята енергийна сигурност, но и околната среда, тъй като ледниците в швейцарските Алпи бързо се топят.

Законът ще изисква преминаване от зависимостта от внос на нефт и газ към използването на възобновяеми източници. На проведения референдума в неделя 59,1% от гласоподавателите подкрепиха предложенията за зелена енергия.

Според противниците на идеята мерките ще повишат цените на енергията.

Почти всички водещи партии в Швейцария подкрепиха законопроекта, с изключение на дясната Швейцарска народна партия (SVP), която предизвика референдума, след като отхвърли предложенията на правителството.

Швейцария внася около три четвърти от своята енергия, като целият консумиран петрол и природен газ идват от чужбина.

Законопроектът обещава финансова подкрепа от 2 милиарда швейцарски франка за насърчаване на замяната на отоплителните системи, които са на газ или нафта, с щадящи алтернативи. 1,2 милиарда швейцарски франка са обещани за тласък на бизнеса към зелени иновации.

Ледниците в Алпите са изложени на особен риск заради повишаването на температурите. Между 2001 и 2022 г. те са изгубили една трета от обема си.

Водещият швейцарски глациолог Матиас Хус, който следи отблизо оттеглянето на ледниците, приветства „силния сигнал“, изпратен от гласуването в неделя.

„Mного съм щастлив, че аргументите на науката за климата са били чути“, написа той в профила си в Туитър.

Валери Пилер Карард от Националния съвет на Швейцария заяви, че това е "важна стъпка за бъдещите поколения".

На втори референдум гласоподавателите подкрепиха с огромно мнозинство и плановете за въвеждане на глобален минимален данък от 15% за мултинационалните корпорации. 78,5% гласуваха „за“.

През 2021 г. Швейцария се присъедини към почти 140 държави, които подписаха споразумение на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за определяне на минимална данъчна ставка за големите компании.

Целта на въвеждането на минималната данъчна ставка е да се избегне обособяването на места, които да действат като данъчен рай за прехвърляне на корпоративни печалби. Международните компании с годишен оборот над 750 милиона евро ще трябва да плащат поне 15 процента данък, независимо от това къде са стационирани.