Сирийският филиал на „Ал Кайда” – фронтът „Ан Нусра”, тихомълком набира сила, докато международната коалиция нанася удари на терористичната групировка „Ислямска държава”, пише АП в анализ на военната ситуация в раздираната от война Сирия, преведен от БТА.

Фронтът „Ан Нусра” консолидира властта си върху територия, която се простира от границата с Турция до Централна и Южна Сирия, като сразява умерените си противници и принуждава малцинствени групи да сменят вярата си чрез тактики, близки до тези на свръхконсервативния му съперник „Ислямска държава”.

Докато по-голямата част от вниманието е насочено към „Ислямска държава” поради склонността й към ужасяваща пропаганда, „Ан Нусра" тихомълком се превърна в един от ключовите играчи в гражданската война в Сирия. Фронтът се споразумя с други бунтовнически групи, с които Западът може да опита да работи, като същевременно налага собствена брутална версия на ислямското законодателство.

Обхватът на влиянието на организацията вече стига чак до Голанските възвишения на границата с Израел, а членската й маса, която е съставена предимно от сирийски граждани, отказва всякакви преговори с правителството на обкръжения от врагове президент Башар Асад. Това, от своя страна, усложнява още повече бруталния конфликт.

„Фронтът „Ан Нусра” най-вероятно ще надживее „Ислямска държава” в Сирия и ще бъде тежка и екзистенциална заплаха за стремежите на сирийския народ в изграждането на плуралистично и демократично общество”, коментира пред АП Фауаз Гергес, директор на Центъра за лизкоизточни изследвания към Лондонската школа по икономика.

„Ислямска държава” спомогна да се създаде „Ан Нусра”, осигурявайки финансиране, жива сила и военно оборудване през 2012 г. Впоследствие обаче се стигна до разрив между групата и благодетеля й през 2013 г. по идеологически и стратегически причини. Фронтът „Ан Нусра”, оставайки лоялен на „Ал Кайда”, си сътрудничеше с други сирийски бунтовнически фракции в борбата за сваляне от власт на Асад.

През последните месеци групата овладя крепости на въстаниците в провинция Идлиб, сразявайки две известни подкрепяни от САЩ бунтовнически групи – „Харакат Хазм” и Фронта на сирийските революционери (ФСР). След кървавите боеве водачът на ФСР Джамал Мааруф избяга в Турция, а „Хазм” обяви, че се разпуска.

Западен дипломат в Близкия изток заяви, че Фронтът „Ан Нусра” е започнал да напада подкрепяните от САЩ умерени бунтовнически групи след началото на въздушните удари на
водената от тях коалиция през септември срещу „Ислямска държава” и групировката „Хорасан”. Последната според Вашингтон е специална клетка в рамките на „Ан Нусра”, която планира нападения срещу западни интереси. Американските власти миналата седмица заявиха, че при въздушни удари са били поразени поне 17 отделни цели, свързани с „Хорасан”.

„Ан Нусра” отвърна с поредица зрелищни нападения срещу умерените бунтовнически групи и верните на Асад сили в Северозападна Сирия, посочи дипломатът. „Фронтът понастоящем е установил координиран контрол над стратегически район между провинциите Идлиб и Хама в Северозападна и Централна Сирия”, каза дипломатът, който пожела анонимност, тъй като не бе оторизиран да дава изявления пред медиите.

Същевременно групата става все по-агресивна спрямо местното население. През януари нейни членове, както се твърди, застреляли жена пред тълпа в Идлиб, след като я обвинили, че е проститутка. Групата също така е извършвала публични бичувания с камшик, разпъвания на кръст и отвличания - но не е давала гласност на зверствата си като „Ислямска държава”.

Според активисти в Южна Сирия Фронтът „Ан Нусра” стои зад бомбено нападение, при което бе разрушена гробницата на мюсюлмански учен от XIII век. Групата излезе с изявление, в което отрече да е замесена в това, но според активисти нейни членове са видени да залагат бомбите.

„Опитват се да се представят като рационални, умерени, по-динамични. Не възхваляват варварството, както „Ислямска държава”, каза Гергес. Според местни жители сред най-обезпокоителните действия на групата досега е принуждаването на друзкото религиозно малцинство в идлибския район Джабал ас Сумак да приеме сунитския ислям.

Друзите, разклонение от X век на шиитския ислям, съставляваха около 5% от предвоенното население на Сирия от 23 милиона души. Освен в тази страна в Ливан и Израел също има големи друзки общности.

„Друзите в Идлиб днес са обект на религиозно преследване. „Ан Нусра” извърши срамни актове. Изкопаха гробове и повредиха светини”, разказа бившият ливански министър Уям Уахаб, друзки политик с близки връзки с общността в Сирия.

По оценки на активисти няколкостотин друзи са били принудени да си сменят вярата. В документ, за който се твърди, че е на „Ан Нусра” - и който бе публикуван в интернет с дата 1 февруари, се говори за споразумение, според което това са направили друзите в 14 села. По силата на договореността друзите ще прилагат ислямските закони, ще разрушават гробници, ще налагат ислямското облекло на жените и няма да позволяват вече да има училища, в които ученици от двата пола да учат заедно. По данни на идлибския активист Асаад Канджо много друзи са избягали оттам.

„Много е вероятно да видите подобно поведение от „Ан Нусра” в провинция Идлиб, защото те все повече се превръщат в доминиращата фракция в тази част на Сирия и са в процес на координирани усилия за елиминиране на съперниците си там. Ан Нусра в крайна сметка иска да управлява Сирия”, каза Файсал Итани от Атлантическия съвет.

Опозиционен активист в Кафранбел, също идлибски град, каза, че групата необезпокоявано е изградила сложна мрежа от социални услуги и шериатски съдилища и правила. Останалите бунтовнически групи в провинцията действат само след одобрение на „Ан Нусра”, каза той.

Все по-войнственият подход на фронта спрямо другите въстанически групи обаче започва да отблъсква бившите съюзници, заяви активистът, пожелал анонимност поради опасения от репресии. Основната сирийска организация с подкрепа от Запада, Сирийската национална коалиция, която преди внимаваше да не критикува „Ан Нусра”, смени тона.

„Обезпокоени сме от последните действия на „Ан Нусра” и издевателства срещу цивилни и бойци на Свободната сирийска армия”, каза говорителят Салем ал Меслет, добавяйки, че нарушенията са близки до „престъпното поведение” на „Ислямска държава” и сирийските правителствени сили.

Тези критики накараха Фронта „Ан Нусра” да излезе с необичайно изявление в своя защита, посочвайки, че негова мишена са само онези, за които е доказано, че са извършвали „престъпления” срещу мюсюлмани и бойци.

„Никога не сме имали за цел да разпространяваме влияние, нито да се разширяваме и да контролираме богомолците и страната”, се казва в изявление, разпространено от медийното крило на фронта „Ал Манара ал Байда”. „Нашата цел по-скоро е да освободим потиснатите от несправедливостта и да отблъснем всеки враг, който напада честта, религията и светините на мюсюлманите", се казва още в съобщението.