САЩ и Русия съгласуваха споразумение за елиминирането на сирийските химически оръжия, предават световните агенции, позовавайки се на изявлението на американският държавен секретар Джон Кери след преговори с министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров.

„В случай, че това споразумение бъде изцяло изпълнено, това може да сложи край на заплахата, която тези оръжия представляват не само за сирийския народ, но и за техните съседи”, каза Кери на обща пресконференция с Лавров след края на тридневните преговори в Женева.

Най-напред е било постигнато съгласие по обема и типа химическо оръжие, което се намира на разположение на режима на президента Башар Асад. На второ място е договорена подкрепата на международната общност за решаване на въпроса за утилизацията на химическото оръжие, обобщи Джон Кери.

Той добави, че двете страни ще искат от Сирия пълен списък на запасите от химическо оръжие в страната в срок от една седмица.

На свой ред Сергей Лавров отбеляза, че преговорите за сирийските химически оръжия са постигнали целта, определена от президентите на Русия и САЩ по време на срещата на Г-20 на 5 септември - поставянето на арсенала на Сирия от химически оръжия под международен контрол.
По думите му, решаването на проблема с химическите оръжия в Сирия може да спомогне за създаването в Близкия изток на зона свободна от оръжия за масово унищожение.

„С оглед на заплахата от разпространение на това оръжие, споразумението може да осигури по-голяма защита и сигурност в света”, съгласи се и американският държавен секретар. Той подчерта, че очаква режимът на сирийския президент Башар Асад да изцяло да спази ангажиментите си.

Според съгласувания план Сирия трябва да представи детайли за програмата си за химически оръжия в рамките на една седмица.

До ноември инспекторите по химически оръжия трябва да се върнат в Сирия с цел елиминирането на запасите от химически оръжия до средата на 2014 година, съобщи още Джон Кери.

„Реализирането на плана на САЩ и Русия за сирийските химически оръжия ще позволи да се избегне военният сценарий”, заяви още Сергей Лавров. Той подчерта, че Москва и Вашингтон поддържат политическото разрешаване на конфликта.

„Разбира се, в съгласувания подход не става дума за използване на сила, нито за каквито и да е автоматични санкции”, каза руският външен министър.

  • Увеличаването на руското военно присъствие може да ожесточи конфликта в Сирия
  • След няколко месеца можело да има документ за примирие в Сирия
  • Обама и Путин се разбраха за нови разговори за Сирия, но не и за Асад
  • Генералният секретар на НАТО е готов за преговори с Русия за Сирия
  • В Северна Сирия е документирано нападение с химическо оръжие
  • Съветът за сигурност на ООН прие за първи път единодушно декларация за Сирия
  • Жертвите от въздушните удари в сирийския град Дума са близо 100
  • Най-малко 80 души са убити при въздушни удари край Дамаск
  • САЩ обвиниха Дамаск, че е засилил атаките с варели бомби в Сирия
  • Над 240 000 са жертвите на четирите години война в Сирия