Директорът на американската Агенция за националната сигурност (National Security Agency , NSA, АНС) генерал Кийт Александър заяви, че САЩ трябва да въведат закон за защита на страната от кибер-атаки, който ще уважава правото на личен живот на гражданите, съобщава АФП.

Според генерал Александър увеличението на глобалния интернет трафик както и все по-високотехнологичните кибер-атаки, превръщат такъв закон в „жизненоважен”.

„Вероятността за криза се увеличава,” заяви Кийт Александър в свое изказване пред мозъчния тръст American Enterprise Institute във Вашингтон.

Долната камара на конгреса на САЩ одобри през април законопроект, който защитава американски бизнеси и агенции от кибер атаки въпреки заплахите от вето от Белия дом, но самият закон не беше въведен в приложение.

Опонентите на подобни закони твърдят, че те нарушават гражданските свободи, като позволяват на фирмите да разпространяват лична информация на регистрирани потребители.

„Трябва да можем да видим какво се случва. Нямам предвид, че правителството трябва да бъде в мрежата, за да види. Подобно на полицията и пожарната, които не седят в сградите, чакайки да избухне пожар, а чакат да им се обадят. В киберпространството, подобно нещо ще се случи, когато си партнираме с индустрията”, заяви генерал Кийт Александър.

„Правителството няма нужда да чете лични имейли,” подчерта директорът АНС. Той се опита да успокои американците, че ръководената от него агенция „не разполага с личните данни” на гражданите