Сърбия иска да стане член на Европейския съюз до 2019 г., заяви премиерът на страната Ивица Дачич, цитиран от АП, след като във вторник външните министри от ЕС препоръчаха преговорите с балканската страна да започнат най-късно през януари догодина.

Препоръката се смята за признание за усилията на Белград да подобри отношенията си с Косово и да извърши всеобхватни реформи.

„За нас е най-важно Сърбия да получи безусловно решение за дата. Мисля, че това ще бъде едно историческо решение,” коментира Дачич на съвместна пресконференция в Брюксел с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън.
Дачич подчерта, че не желае преговорите да се проточат безкрайно, и заяви, че Сърбия би искала да влезе в ЕС „колкото е възможно по-скоро, в рамките на 4 или 5 години".

Междувременно група сръбски неправителствени организации изпратиха отворено писмо до Европейската комисия и страните членки на Европейския съюз, в което апелират да бъде определена дата за започване на преговори за членство на Сърбия в съюза.

Според авторите на писмото определянето на дата ще бъде ясен показател, че енергията, вложена в демократичните промени в Сърбия, е оценена. Гражданските организации изтъкват, че Сърбия е решила успешно редица проблеми, от сътрудничеството с трибунала за военни престъпления до най-новите успехи в отношенията в региона, и е показала, че е готова да започне преговори за членство в Европейския съюз.

„Започването на преговори не е и не трябва да бъде подкрепа за което и да е правителство, а подкрепа за гражданите на Сърбия да изградят своята страна като стабилна, модерна и готова да отговори на всички предизвикателства, с които се сблъсква,” се посочва в писмото.

То е подписано от представители на Гражданска инициатива, Белградски център за правата на човека, Комитет на юристите за човешки права, Хелзинкски комитет, Център за Евроатлантически проучвания и редица други неправителствени организации.