След три години на затягане на коланите заради дълговата криза, Европа заменя мотото „рестрикция и дисциплина" с „растеж и развитие". Това е новият девиз, събрал 27-те лидери на неформална вечеря в Брюксел, а менюто ще е богато гарнирано с гръцки проблеми.

Новата концепция на европейските лидери е отзвук от срещата на Г8 в Кемп Дейвид, където водещите политици на планетата стигнаха до извода, че с намаляване на пенсии и заплати няма да се излезе от кризата.

"Все още разполагаме с 82 милиарда евро от структурните фондове. Те са предназначени за страните в най-голяма нужда. Трябва да намерим начин да ги изстреляме по предназначение", смята Ханс Мартенс, център за европейски политики.

Харченето на пари обаче не бива да е безогледно, защото именно то доведе Европа до ръба на фалита, предупреждават специалисти.

Както винаги истината е някъде по средата между пестенето и разходите.

"В повечето страни има нужда и от намаляване на разходи, и от увеличаване на инвестициите. Ако говорим за Испания или Гърция, те са толкова задлъжнели, че не могат да спрат със съкращаването на разходите", смята Жолт Дарваш, мозъчен тръст „Брюгел”

В този дух се изказа и шефът на Международния валутен фонд Кристин Лагард. Според нея Гърция има нужда от нови рестриктивни мерки. По думите й фондът трябва да е готов за излизане на страната от еврозоната, но до този сценарий едва ли ще се стигне, тъй като цената на подобна мярка би била твърде висока и ще принуди останалите държави да "задържат" страната в Европейското семейство.

Германският канцлер Ангела Меркел ще предложи нов план за фалит на Гърция без излизане от Еврозоната. План разработен от специалистите на Дойче банк. Той обаче може да бъде засенчен от Париж.

Френският президент Франсоа Оланд се съпротивлява на споразумението за финансова дисциплина, което поставя под контрола на Брюксел бюджетните политики и настоява за стимулиране на растеж и развитие с издаване на еврооблигации.

"България не подкрепя преразпределението на дълга като начин за борба с дълговата криза в Еврозоната", заяви премиерът Бойко Борисов. По думите му създаването на общи еврооблигации ще натовари финансово дисциплинираните държави, сред които е и България. Премиерът уточни, че страната ни ще подкрепи въвеждането на данъка върху финансовите транзакции.

"Трябва обаче да бъдем много внимателни при приемането на подобно решение. Това няма да подобри финансовата дисциплина", предупреди министър-председателят.

Той подчерта, че България подкрепя икономическия растеж и намаляването на безработицата, но това не трябва да се прави с цената на нови кредити.

"Заемите натоварват следващите поколения, те няма да имат шанс да излязат от кризата при завещани дългове. Нищо добро не чака Европа, ако поеме по този път", отбеляза Бойко Борисов.