В Брюксел започна заседанието на Европейския съвет, което трябва да даде тласък на евроинтеграцията. За спокойната атмосфера, в която стартира срещата на европейските лидери допринесе постигнатото преди часове споразумение за създаване на единен банков надзор и решението за отпускане на нов транш от помощта за Гърция.

„Това е хубав ден за Европа”, заяви френският президент Франсоа Оланд при пристигането си за форума на върха на ЕС.

Германският канцлер Ангела Меркел пък подчерта, че „Евросъюзът успя да постигне голям напредък” през 2012 година, предаде Франс прес.

На фона на заявените намерения за укрепване на европейската интеграция, която ще бъде във фокуса на разговорите в Съвета, преди дни България обяви, че ще е сред държавите, които няма да посочат дата за започване на преговори за членство с Македония. Зад тази позиция се обединиха премиерът Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев. Двамата заявиха, че „страната ни подкрепя европейската перспектива на Република Македония, но българската подкрепа не е безусловна и зависи от изпълнението на критериите за членство, сред които приоритетно място заемат добросъседските отношения”.

„Не сме казали „не” на Македония”, поясни преди срещата в Брюксел министър-председателят. „Казали сме това, което и навремето са ни казали - покрийте критериите, бъдете добри съседи, бъдете толерантни към всички, оправете си съдебните системи.” По думите на Борисов „добросъседството и европейската интеграция изискват толерантност и признаване на това, което другите народи векове наред са постигали”.

Банковият съюз - победа за Франция, но и за България

Париж прокара идеята си за въвеждане на банков съюз в еврозоната, въпреки протестите на Германия. Идеята на Берлин беше Европейската централна банка да следи всички търговски банки на континента.

България отстоя своята позиция страната ни да има глас в бъдещия банков съюз, макар да е извън еврозоната.

„Големият успех е, че елиминирахме възможността Европа в банковия надзор да стане на две скорости и България и други страни да са на втората скорост,” коментира по-рано финансовият министър Симеон Дянков.

„Нашето предложение още от септември беше не само да имаме право на глас, а той да е равен на този на големите страни,” отбеляза вицепремиерът.