"САЩ нанесоха удар на "Южен поток" - това заглавие на вестник "Комерсант" обобщава отзвука в руската преса на вчерашното решение на България да замрази работата по проекта за газопровода.
Коментарът на руските медии е, че България, която досега се противопоставяше на опитите на Европейския съюз да попречи на строителството на руския газопровод, се е предала под натиска на Съединените щати. Според анализатори за "Газпром" това е заплаха да се замрази проектът за доставка на газ в Европа без преминаване през Украйна.
Съединените щати обаче са заинтересовани от усложняване на съдбата на "Южен поток", не само по политически причини, подчертава "Комерсант". Вестникът отбелязва, че по негови данни Украйна обсъжда предаването на газопроводите си под контрола на американски и европейски компании, а "Южен поток" ще сведе стойността на активите до нула.
Председателят на комитета по енергетика в Руската дума Иван Грачов обаче смята, че спирането на работата по "Южен поток" "не е край" на проекта, тъй като Европа е заинтересована от него. По думите на друг руски депутат "спирането е изгодно само за Съединените щати - да оставят Европа без евтин достъп до газ и да я принудят да потребява повече втечнен газ, по-възможност и американски".
Руският посланик в ЕС Владимир Чижов разкритикува решението на България да преустанови работата по подкрепяния от Москва газопровод, предаде АФП. Чижов определи спирането на проекта като „пълзящ преход към икономическите санкции срещу Русия”. „Има ясни признаци, че действията на Европейската комисия по отношение на „Южен поток” са пряко свързани с кризата в Украйна”, посочи дипломатът.
Спирайки строителството на газопровода „Южен поток”, Европа жертва своите икономически интереси заради геополитически цели, коментира редакторът на Business News Europe Бен Арис в интервю за руската телевизия RT.
„Руският газ е най-евтиният енергоносител от всички достъпни за Европейския съюз, и от това трябва да се използва. Алтернативните източници, като втечнения природен газ, който може да се доставя в Европа по море, е много по-скъп. От друга страна, това е въпрос на геополитика. Европа не иска изцяло да зависи от руския газ, и значи от политическа гледна точка Брюксел е против този проект”, казва Арис.