Русия и Унгария се договориха за строителството на два нови енергоблока на АЕЦ „Пакш", в която в момента функционират четири руски реактора, предаде ИТАР-ТАСС.

Споразумението за сътрудничество в областта на използването на ядрената енергия за мирни цели беше подписано след преговорите между руския президент Владимир Путин и унгарския премиер Виктор Орбан в Будапеща във вторник.

Документът беше подписан от президента на „Росатом" Сергей Кириенко и министъра на националното развитие Унгария Жужана Немет.

Споразумението предвижда строителството на два нови енергоблока на АЕЦ „Пакш", посочи Владимир Путин. Той отбеляза, че в момента станцията произвежда 40% от електричеството в Унгария, а изграждането на новите блокове ще позволи да се удвои мощността на атомната електроцентрала.

„Това не само ще донесе печалба, но и ще създаде нови работни места, ще съдейства за решаването на социалните въпроси”, изтъкна още руският държавен глава.
Според данните, цитирани от Владимир Путин, „данъчните постъпления в бюджета могат да достигнат около 1 милиард долара".

Според унгарски медии, цитирани от „Ройтерс”, инвестицията в новите енергоблокове ще бъде в размер на 4 трлн. форинта или 18,32 млрд. долара, което я прави най-мащабната от падането на комунистическия режим.

АЕЦ „Пакш" се управлява от държавна енергийна корпорация MVM, която стъпи и на пазар за газ, след като купи тази част от бизнеса на германската компания Е.Он. Според източници от компанията Унгария ще се стреми в бъдеще да предоговори условията за внос на газ от руския гигант „Газпром”. Настоящият договор изтича през 2015 г.

По данни на Кремъл, цитирани от „Ройтерс”, Русия доставя около 75% от природния газ за Унгария и 80% от необходимото й количество нефт. Двустранната им търговия се равнява на 7,2 млрд. долара за първите 10 месеца на миналата година.