Централноафриканската държава Руанда поставя начало на събитията за отбелязването на двадесетата годишнина от геноцида със запалването на възпоменателен факел, който ще обиколи страната, преди да се върне в столицата Кигали след три месеца, предаде АФП.

Факелът трябва да бъде запален следобед в Кигали, на главния паметник на геноцида от 1994 г., от руандийския външен министър Луиз Мушикивабо. След това той ще обиколи населени места в малката страна, преди започването на период на национален траур на 7 април.

Според официалната статистика около 800 000 души, предимно членове на племето тутси, бяха избити по време на геноцида, извършен в продължение на три месеца, от април до юни 1994 г., от екстремисти от племето хуту.

Повечето отговорни за клането бяха осъдени от международния наказателен съд в Танзания. Около два милиона обикновени руандийци също се явиха пред народните трибунали гачача за предполагаемата си роля в геноцида. 65 на сто от явилите се бяха признати за виновни.

Всяка година 12-те милиона руандийци спазват период на национален траур от 7 април, когато започва геноцида. Те носят виолетово, цветът на траура, националната телевизия излъчва кадри от кланетата, а оцелелите почистват и погребват отново костите на жертвите. Провеждат се и бдения.

За двадесетата годишнина се очаква да се организират и дебати за руандийската национална идентичност и за напредъка, постигнат от страната след края на геноцида, който унищожи структурата на обществото.

С цел да се обедини страната, която все още усеща последиците от трагедията, правителството все още забранява на руандийците да се определят като тутси или хуту.

В икономически план страната отбелязва успехи след като Пол Кагаме, бивш въстаник от Патриотичният фронт на Руанда, сложи край на геноцида. Страната е хвалена за успехите си в борбата с бедността и отбелязва годишен ръст над 6%. Опонентите на властта я обвиняват в потискане на опозицията, злоупотреби и само привидно национално помирение.