Радикална реформа в турската образователна система от следващата година. Това обяви министърът на образованието Наби Авджъ, цитиран от Си Ен Ен Тюрк.

Най-съществената и дискусионна част е премахването на кандидатстудентските приемни изпити. Министърът е категоричен, че въпреки очакваната силна обществена реакция и съпротива, в крайна сметка през 2014 г. ще бъде утвърдена новата система за влизане във ВУЗ - с оценките от матурата при завършване на средното образование.

Замисляната реформа предвижда още премахване на задължителното носене на ученически униформи. От 2014-а всеки сам ще може да преценява дали да ходи с униформа или със свободно облекло.

Ще се въведе и обучение на майчин език. Министърът напомня, че още през миналата година в училищата е започнало преподаване на кюрдските диалекти „курманджа” и „зазаджъ” като свободно избираеми уроци. Много повече на „курманджа” и значително по-малко – на „зазаджъ”. В тази връзка са издадени и учебници. Тези езици обаче са различни от турския и за да може свободно да се преподава на тях, е необходимо да се промени член 42 от конституцията, в който е фиксирано, че „извън турския език, на нито един друг език не може да се преподават никакви други уроци – нито под формата на майчин език, нито като език за обучение”.

Реформата включва още премахване на ученическите читални. Необходими са промени на редица закони, към които имат отношение различни министерства и все още не е ясно дали това ще можа да стане в рамките на следващата учебна година. Целта обаче е поставена ясно - учениците да се съсредоточат върху заниманията си в училищата, посочва Си Ен Ен Тюрк.