Способността да работят в екип може да се окаже обяснението, как хората за развили по-големи мозъци. Това твърдят група ирландски и шотландски учени в изследване публикувано официално днес. Въпросът как Хомо Сапиенс е развил мозък много по-голям от тези на неговите предшественици интригува учените от години.

Екипът от Дъблинския колеж „Тринити” смята, че отговорът на този въпрос се крие в социалното взаимодействие между индивидите – човекът се е научил да оцелява с помощта на другите, но му е бил необходим достатъчно голям мозък, за да се справи със социалното предизвикателство от общуването.

Екипът е създал компютърен модел, който е разгледал два възможни сценария: при първия двама партньори-престъпници са заловени от полицията, като всеки трябва да реши дали да предаде другия.

При втория сценарий двама индивиди са хванати в капан в автомобил, потънал в снежна пряспа и трябва да решат дали да си сътрудничат или да разчитат единия да спаси другия.

И в двата случая индивидуалният субект ще спечели повече от егоизма си.

На вместо това учените забелязали, че с еволюцията на мозъка, индивидите все по-често избират да си сътрудничат.

„Практически работата в екип и мозъчната дейност се хранят един от друг”, заявява ръководителят на екипа Люк Макнали пред АФП.

Заключенията от проучването са публикувани в изданието „Proceedings of the Royal Society B”, на Британската академия на науките.