НАТО ще продължи да развива системата за противоракетна отбрана на Европа до пълен оперативен капацитет.

Алиансът вече е изградил първоначалната система на управление и контрол, която свързва единиците от военния потенциал на САЩ със сензорите и прехващачите, осигурени от европейските партньори.

Това пише генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен в своя статия за американското издание „Уол Стрийт Джърнал”.

Лидерите на страните от НАТО, които се срещат на 21-22 май в Чикаго, очакват да обявят „временен капацитет” на противоракетната отбрана.

Според Андерс Фог Расмусен „временният капацитет” ще даде на Алианса „ограничен, но оперативно значителен запас от въоръжение за незабавно отразяване на заплаха, свързана с балистични ракети”.

„Това е първата, но истинска стъпка към осигуряването на пълно покритие на всички народи, територии и сили на НАТО в Европа”, пише още Расмусен.

По-рано този месец началникът на генералния щаб на руската армия генерал Николай Макаров заяви, че Русия гледа на противоракетната отбрана като заплаха и ще е готова да нанесе превантивни удари срещу Европа.

Москва настоява за договорни гаранции, че системата за противоракетна отбрана няма да подкопае стратегическото й влияние, което НАТО отказва, предоставяйки в замяна политическо споразумение.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В публикацията си, Андерс Фог Расмусен разказва още, че миналия месец НАТО са провели първото си учение, свързано с участието на американски военен кораб, радар и сателит и батареи от ракети-прехващачи в Германия Холандия.

Учението е тествало възможностите на Алианса да се защити срещу ракетно нападение от враждебна страна извън границите на Европа и преминало с пълен успех.