Еврозоната би трябвало да се е върнала към растеж през второто тримесечие и да е обърнала гръб на най-дългия период на рецесия в историята си, според прогнозите на анализатори. Подемът обаче вероятно ще бъде слаб, а изходът от кризата - все още далечен.

След шест последователни тримесечия на свиване на растежа, се очаква Евростат да обяви днес, че БВП на еврозоната е нараснал с 0,1 или 0,2 на сто през второто тримесечие, посочват анализаторите. Макар и нищожно, това увеличение ще означава излизане на еврозоната от рецесията. След това се очаква растежът да се ускори през третото тримесечие.

Множество признаци сочат това развитие: рецесията отслабна от април до юни в Италия (-0,2 на сто) и в Испания (-0,1 на сто) - двете страни са съответно третата и четвъртата икономика в еврозоната. В Белгия растежът съвсем леко се ускори през този период до 0,1 на сто след нулев растеж в началото на годината. Белгийската икономика, която е силно обвързана с търговията с останалите страни от ЕС, често се оценява като представителна за състоянието на европейската икономика.

Освен това неотдавна "индексите на доверие отчетоха подобрение и потвърдиха сценария за стабилизиране на икономиката", изтъкна в началото на август президентът на
ЕЦБ Марио Драги. Промишленото производство, както и продажбите на дребно и индексите на доверие - всички тези данни дадоха признаци за подобрение през пролетта.

За първи път от две години броят на безработните намаля през юни, въпреки че безработицата все още е на рекордно равнище, припомня Хауърд Арчър, икономист в Глоубъл инсайт (Global Insight). Очаква се днес да бъдат публикувани данни и за БВП на Германия, Франция, Холандия и Португалия.

Същевременно Марио Драги предупреди, че бюджетните корекции в много страни от еврозоната "ще продължат да тегнат над икономическата активност". Сред другите рискове е и по-слабото от очакваното увеличение на световното търсене и на търсенето в еврозона. За цялата 2013 година икономистите, анкетирани от ЕЦБ, прогнозират свиване на икономиката в еврозоната с 0,6 на сто и разрастване от 0,9 на сто през 2014 година. Същите са прогнозите и на МВФ.