Близо 13,5 милиона чилийски избиратели се отправят днес към избирателните урни, за да решат във втория тур на президентските избори кой да наследи приключващия мандата си президент Себастиан Пинера. Следващият държавен глава ще бъде жена.

На първия тур на изборите на 17 ноември най-много гласове получиха две дами - социалистката Мишел Бачелет и консерваторката Евелин Матей. Бачелет, която вече има един президентски мандат зад гърба си в периода 2006 - 2010 г., беше сочена като победител в изборите още на първия тур. Изненадващо обаче се размина на косъм с победата, макар че остави далеч зад себе си консерваторката Матей. Социалистката събра 47% от гласовете, а конкурентката й - едва 25% от необходимите 50% за спечелване на президентския вот.

Мишел Бачелет
Снимка: БГНЕС

В полза на Бачелет обаче работи един допълнителен фактор - победата на нейната лява коалиция на парламентарните избори, които се проведоха заедно с президентските: 67 от 120-те места в долната камара бяха запълнени от нейни депутати, а в горната камара (Сената) надмощието й е с 21 от 38 места, отбелязва БТА. Избирателната активност днес ще има ключово значение за резултата от балотажа.

Тази година за пръв път в Чили влезе в действие новата система на доброволно гласуване и пред урните се явиха едва 49 процента от избирателите. Високата избирателна активност ще бъде важна за политическия авторитет на следващия чилийски президент, поради което и двете кандидатки за поста призоваха всички избиратели да се възползват от правото си на глас.

62-годишната Бачелет и 60-годишната Матей произхождат от семейства на генерали и се познават от деца. Твърди се, че освен колеги във военновъздушните сили бащите им са били и близки приятели. Животът на Мишел и Евелин се преобръща след държавния преврат на Аугусто Пиночет срещу президента социалист Салвадор Алиенде на 11 септември 1973 г. Арестуван същия ден, Алберто Бачелет е измъчван до смърт заради верността си към сваления държавен глава, а Фернандо Матей се присъединява към военната хунта.

Смъртта на баща й в затвора предопределя решението на Мишел Бачелет да избере социализма за своя кауза в политиката. Евелин Матей първо се занимава с икономика, след това се ангажира с една от консервативните партии, подкрепящи Пиночет. След възстановяването на демокрацията в Чили минава последователно през постовете на депутат, сенатор и министър.

По време на предизборната кампания и двете претендентки за президентското кресло запазиха мълчание за годините на диктатурата.