„Европейският съюз отхвърля категорично всеки опит да се пренапише историята. Престъпленията от Сребреница са геноцид, както нееднократно е потвърждавано от Трибунала за военните престъпления в бивша Югославия и Международния съд.”

Това се казва в официална позиция на Европейската комисия, по повод коментарите на новоизбрания президент на Сърбия Томислав Николич, който в телевизионно интервю миналата седмица заяви, че в Сребреница са извършвани военни престъпления, но те не могат да бъдат наречени геноцид.

„Политическите лидери в страните от Западните Балкани трябва постоянно да доказват принадлежността си към духа на сътрудничество и помирение в региона”, заяви говорителя на върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън.

„Както навсякъде другаде в Европа, от отговорните политици се очаква да използват отговорна, ясна и едностранна реторика”, допълва още говорителят.

През юли 1995 г. в град Сребреница над 8 000 момчета и мъже - цялото мъжко население на града е избито по заповед на генерал Ратко Младич, а женското население е насилено и прокудено, припомнят международните наблюдатели.

Зверството на сръбските паравоенни бригади предизвика международната общност към директни действия срещу самопровъзгласилата се Република Сръбска.

Двуседмичните бомбардировки на НАТО доведоха до подписването на споразумението от Дейтън от 1 ноември 1995 г., което формално постави край на войната за самоопределяне на Босна и Херцеговина.