Сърбия провежда предсрочни парламентарни и местни избори в Белград и още няколко други сръбски града в неделя. В тази връзка в полунощ в четвъртък влиза в сила забраната за агитация, политически демонстрации и съобщаване на електорални прогнози, предаде електронното издание Б92.

Право на глас в изборите имат около 6,7 милиона пълнолетни граждани на Сърбия, които ще могат да гласуват до 20:00 часа в неделя. Първите неофициални резултати от изборите се очакват преди полунощ в неделния ден.

Предсрочните избори за членове на Народното събрание на Сърбия се провеждат по инициатива на вицепремиера и лидер на управляващата дясна Сръбска прогресивна партия Александър Вучич, който е очакваният голям победител на изборите.

Вучич подчерта, че неговата партия се нуждае от по-силен мандат, за да може да осъществи реформите и да доближи Сърбия до членството в ЕС. Всички проучвания на общественото мнение показват, че неговата партия ще спечели убедителна победа на изборите. Остава неясно дали коалицията, водена от Сръбската прогресивна партия ще има абсолютно мнозинство в парламента.

Последната анкета, проведена от Центъра за свободни избори и демокрация, показва, че Прогресивната партия ще получи 45% от гласовете на избирателите. На второ място е по-малкият партньор в правителството - Социалистическата партия на Сърбия на премиера Ивица Дачич, който може да се надява на 13% от гласовете. Следват Демократическата партия на Драган Джилас и блокът Нова демократическа партия на президента Борис Тадич с около 8% подкрепа.

Директорът на Центъра за свободни избори и демокрация Марко Благоевич смята, че няма да бъде изненада, ако Прогресивната партия спечели достатъчно места, за да може да управлява сама. Той подчерта, че дори и да се осъществи този сценарий, Вучич почти сигурно ще поднови досегашната коалиция с Дачич.

Според Благоевич Вучич се нуждае от мощен политически блок, ако наистина възнамерява да осъществи обещанията си за повишаване на жизнения стандарт, за ускоряване на присъединяването към ЕС и засилване на борбата с корупцията. Тези промени са невъзможни без тежки реформи, за което според Благоевич на Вучич ще му бъде необходимо стабилно парламентарно мнозинство.

За голяма част от избирателите в Сърбия, живеещи със средна заплата от 455 долара и в условията на постоянно нарастваща безработица, която надхвърля 20%, основни приоритети са намирането или запазването на работните места, повишаване на заплатите и стимулиране на икономиката .

Международният валутен фонд и други финансови организации препоръчаха на Сърбия да намали разходите и да започне преструктуриране на държавния сектор, ако иска да избегне фалит. Приватизацията на държавния сектор и намаляване на разходите в държавния бюджет ще повлече със себе си съкращаването на десетки хиляди работни места - мярка, която не искаше да изпълни нито едно правителство през последните две десетилетия.
Александър Вучич заяви, че държавата ще трябва най-накрая да проведе тези непопулярни реформи, но анализаторите очакват да видят дали той ще стане първият модерен сръбски политик, който ще жертва своята репутация и ще насърчи социални вълнения. В разгара на предизборната кампания той твърдо уверяваше, че ще осъществи тези реформи и след изборите, когато ще има слаба и разделена опозиция в парламента, Вучич не може да обвинява никого, ако не изпълни предизборните си обещания.