Мнозинството от гърците смятат, че новите мерки за икономии, които правителството обещава на международните кредитори в замяна на финансова помощ, са несправедливи и засягат най-бедните обществени слоеве. Това показват резултатите на проучване на социологическата агенция Ем Ер Би за днешното издание на Риълнюз, цитирано от Ройтерс.

Гърция се нуждае от одобрението на Европейския съюз и Международния валутен фонд за мерките на стойност близо 12 милиарда евро, за да й бъде отпуснат следващият транш от помощта, без който тя е заплашена от банкрут и възможно излизане от еврозоната.

Над 90 процента от гърците смятат, че планираните съкращения на разходите и реформи са несправедливи и обременяват бедните гърци. Около 67 на сто от анкетираните искат обаче Гърция да остане в еврозоната.

Едва 33 процента от участвалите в допитването са на мнение, че тези мерки могат да помогнат за разрешаването на финансовите проблеми на Гърция, а голямото мнозинство от гърците са песимисти за бъдещето на страната си и очакват повече икономии през следващите години.

В същото време в интервю за гръцкия в. "Катимерини" италианският премиер Марио Монти призова Атина да остане на пътя на икономиите и увери гърците, че еврозоната не се опитва да се отърве от Гърция.

"Излизане на Гърция от еврозоната е сценарий, който никой не планира," заявява Монти за днешния брой на вестника. Според него Гърция вече е осъществила голям прогрес и трябва да продължи стабилния напредък във фискалната дисциплина и структурните реформи, защото това е най-доброто за нея.