Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп наруши дипломатическата практика и разговаря вчера по телефона с президента на Тайван Цай Ингвен, което е първият подобен контакт, откакто Джими Картър възприе политиката на един Китай през 1979 г., съобщи Ройтерс.

Говорителката на екипа на Тръмп Хоуп Хикс потвърди, че разговорът се е състоял и посочи, че двамата са отбелязали "тесните връзки в икономиката, политиката и сигурността между Тайван и САЩ".

Тайванският президент е помолил Тръмп да помогне на страната му да си осигури повече възможности за участие в международната политика, според съобщение на пресслужбата, цитирано от ДПА.

Цай е поздравила Тръмп за избирането му от свое име и от името на тайванския народ и е изразила увереност, че той ще управлява отлично. Във връзка с отношенията между САЩ и Тайван тя е изразила надежда, че двете страни ще продължат да укрепват взаимодействието и контактите си за изграждане на по-тесни връзки на сътрудничество.

Телефонният разговор, който се очаква да предизвика гнева на Китай, е напълно в разрез с практиката на САЩ, откакто те скъсаха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и установиха връзки с Пекин. Белият дом побърза да потвърди подкрепата си за политиката на "един Китай", предаде Франс прес. "Няма никаква промяна в позицията ни", коментира говорителката на Съвета за национална сигурност Емили Хорн.

Цай Ингвен беше един от четиримата лидери, с които Тръмп разговаря вчера. Останалите бяха президентите на Афганистан и Филипините Ашраф Гани и Родриго Дутерте и сингапурският премиер Ли Сян Лун.

Доналд Тръмп е наясно каква е политиката на САЩ към Тайван, заяви след разговора говорителка на новоизбрания президент.

Преди това Тръмп обясни в "Туитър", че инициативата за телефонното обаждане е била на Цай, която само го е поздравила за изборната победа.

В Тайпе президентският говорител Алекс Хуан обаче заяви, че телефонният разговор е бил съгласуван предварително.

В друг туит Тръмп отбелязва, че е много интересно как така САЩ продават на Тайван военна техника за милиарди долари, а той не може да приеме едно поздравление.

Китай нарече телефонния разговор "нищожна маневра на Тайпе"

Китайският министър на външните работи Ван И заяви, че не вярва телефонният разговор между новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и президента на Тайван Цай Ингвен да промени политиката на Вашингтон за признаване на един Китай, съобщи базираната в Хонгконг телевизия "Феникс", цитирана от световните агенции.

"Това е чисто и просто нищожна маневра на тайванската страна", заяви Ван на външнополитически семинар.

"Това не може да промени вече установения в международната общност принцип за един Китай. Не вярвам, че ще се промени следваната отдавна политика на правителството на САЩ за признаване на един Китай. Този принцип е крайъгълният камък на развитието на китайско-американските отношения и ние се надяваме тази политическа база да не бъде променяна или повреждана по какъвто и да било начин."

Тайван е един от най-чувствителните политически въпроси за Китай и Пекин обикновено осъжда остро всякакви официални контакти на чужди правителства с неговите лидери.

Китай е дълбоко подозрителен към Цай, която спечели изборите през януари, и смята, че тя ще се стреми към независимост на острова, което за Пекин е червена линия. Тя обаче настоява, че е за запазване на сегашния статут и за мирни отношения с Китай, припомня Ройтерс.