Инцидентът на футболния мач Сърбия – Албания, който беше прекратен заради пуснато над стадиона знаме с картата на „Велика Албания“ и бой на терена, е бил планирана и предварително подготвена политическа провокация. Това заяви сръбският външен министър Ивица Дачич за сръбския вестник „Блиц“.

Проваленият мач между двете балкански държави очаквано доведе до размяна на политически реплика, а посещението на албанския премиер в Сърбия по-късно този месец беше отменено.

Дачич посочи, че подобно нещо не се е случвало на нито един футболен мач и то е било предварително подготвено. „За мен най-важният въпрос е как ще реагират ЕС и УЕФА, защото ако някой от Сърбия беше развял знаме на „Велика Сърбия“ в Тирана или Прищина, това вече щеше да е включено в дневния ред на Съвета за сигурност на ООН“, заяви той.

Сръбският външен министър каза още, че в този инцидент е особено спорен фактът, че това е било направено от брата на премиера на Албания, който е трябвало да бъде гост в Белград. „Всичко това придава политическо измерение на случилото се и това е политическа провокация“, заяви Дачич.

Братът на албанския премиер Еди Рама - Олси, беше заподозрян, че от ВИП ложата е управлявал безпилотен самолет, който носел албанското знаме. Това стана в края на първото полувреме. Сръбски футболист разкъса знамето, след което на терена избухна бой. Безредици имаше и по трибуните.

Братът на албанския президент по-късно е бил освободен от ареста в Сърбия и е напуснал страната. Той беше задържан снощи във ВИП ложата на стадиона на ФК „Партизан” по време на мача между Сърбия и Албания. При ареста е казал на полицаите, че е американски гражданин и не могат нищо да му направят.

Рама е обвинен, че е предизвикат инцидента, заради което е бил прекъснат мача. По време на ареста на Рама полицаите са открили дистанционното за дрона, който развя знамето на „Велика Албания” над стадиона.

Сръбският външен министър каза също така, че през целия вчерашен ден дипломати от ЕС са оказвали натиск на стадиона да бъдат пуснати албанските фенове, които сръбските органи са искали да задържат на летището, макар че не са имали билети.

От своя страна премиерът на Албания Еди Рама заяви, че „съседите са оставили лошо впечатление“ поради организацията на мача. „Горди от червено-черните, докато имаше футбол, за съжаление на съседите, които оставиха лошо впечатление с организацията“, написа Рама в Twitter.

Еди Рама имаше планирано посещение в Сърбия до края на октомври, с което щеше да стане първият албански премиер с визита в страната от 70 години насам. Веднага след прекратяването на футболната срещата посещението е било отменено. Това предвещава нова криза в отношенията между Албания и Сърбия.

Реакции след скандалния мач – от страх за Путин до празненства

За момента от международната общност е реагирал само шведският външен министър Карл Билд. Той осъди нападението на албанците по време на мача със Сърбия, като също в социалната мрежа написа, че това е „безотговорна провокация“.

„Безотговорна провокация на мача Сърбия-Албания. Надявам се, че премиерите на двете страни ще видят необходимостта от подобряване на дипломатическите отношения“, заяви той.

Сръбският политически анализатор Бранко Радун заяви, че инцидентът по време на мача между Сърбия и Албания е предизвикан нарочно заради предстоящото посещение на руския президент Владимир Путин, предаде електронното издание на вестник „Блиц”.

Според Радун целта е била да се създаде хаос, тъй като по време на посещението на Путин ще бъде организиран и военен парад. По думите му най-вероятно инцидентът не е организиран само от Албания, а и от някои западни страни.

Мачът Албания-Сърбия предизвика напрежение в Косово. Стотици жители на Косовска Митровица се бяха събрали снощи в двете части на града – сръбската и албанската. На моста на река Ибър, който свързва две части на града е имало служители на КФОР и ЕУЛЕКС.

Според изданието от албанската част са се чували пиратки, но и изстрели от огнестрелно оръжие. Желко Боич от косовската полиция е заявил, че напрежението е продължило около 20 минути и не е имало инциденти.

Хиляди албанци излязоха по улиците на Тирана, за да изразят своята подкрепа за национален отбор. Албанци от Тетово и Струга също отбелязаха инцидента в Белград с празненства. Били са забелязани албански знамена и скандирания „Велика Албания”. Не е имало инциденти.

Площадите в Тетово и Струга бяха препълнени след инцидента по време на мача в Белград, съобщава македонското електронно издание МКД. Участниците в отбелязването са скандирали лозунги в подкрепа на албанския футболен отбор, но и „Велика Албания”.

В Скопие също е можело да се забележат албански знамена, но и да се чуят изстрели от огнестрелно оръжие.