С наближаването на заветната за изчезналата цивилизация на маите дата 21 декември 2012 г., стотици хиляди, ако не и милиони туристи, фантасти, любители на неизвестното или просто неуверени в смисъла от съществуването си на планетата хора ще очакват да видят неочакваното събитие, което според различни тълкуватели ще доведе до края на света.

Архитектурните паметници и обекти, свързани с културата на маите в Мексико и Гватемала, от месеци са претоварени със заявки за посещения и хотелски резервации от туристи от цял свят, които искат лично да се намират наблизо на 21 декември.

Опасявам се обаче, че освен да се насладят на карибските плажове, атмосфера и коктейли, повечето любители на апокалиптичните сценарии ще останат разочаровани.

Пророчеството, вдъхновило писатели и кинематографи от цял свят, е било изписано от маите през 669 г. върху Т-образен камък. На практика артефактът разказва за живота и битките на владетел от същата епоха, единодушни са мнозинството от експертите по пред-колумбова Америка.

Нещо повече, датата на която свършва календарът е 23-ти декември, а не 21-ви и просто отбелязва края на цикъл.

Открит през 1915 г. в мексиканското селище Ел Тортугеро календарът е бил разбит на шест части, които са изложени в музеи в Мексико и САЩ.

Първите изследвания на календара са направени през 1978 г. от германски учен, а оттогава върху него са изписани хиляди страници научни трудове.

Монумент 6, както е известен артефактът, разказва историята на владетеля Бахлам Аджау и последната дата, отбелязана на него – 23 декември не е централна за историята.

Снимка: prophecies-2012.blogspot.com - Каменен календар на маите

Тя представлява края на дългосрочния цикъл в календара на маите, който започва отброяването си от 3114 г. пр. н. е. Датата 23 декември е края на 13 „баак т`уунс”, единица за време в календара, равняваща се на 144 000 дни или около 400 години.

Т. е. датата не е краят на календара на маите, защото той практически е безкраен, просто отбелязва началото на нов цикъл, а интерпретациите на пророчествата, които твърдят, че означава края на света идват предимно от християнско-юдейското тълкуване.

Маите, макар и да са правели предсказания, са били преди всичко практични хора, чиито основни ежедневни проблеми, свързани с календара, са били дъждове, суши и събиране на реколтата.

Освен това Монумент 6 е само един от над 5-те хиляди каменни артефакта, свързани с културата на маите. Според някои от тях „краят на света” няма да настъпи пред годината 7 000.