Когато говорим за качествата на назначените, аз също имам своите възражения, но парламентарната политика налага да се правят компромиси с партньорите.

Тези думи на министър-председателят на България Пламен Орешарски цитира кореспондентът на вестник „Уолстрийт Джърнал” от София Шон Карни, под заглавието „Протестите в България прераснаха в насилие”.

Материалът с днешна дата обхваща в кратка ретроспекция събитията от българската политическа и обществена действителност от предсрочните избори през май и изблика на народно недоволство, започнал преди 40 дни от противоречивото назначение на Делян Пеевски, до барикадите и сблъсъците между граждани и полиция около Народното събрание снощи.

В интервю за изданието премиерът Орешарски заявява, че не възнамерява да подава оставка. Според него протестите могат да продължат неопределено време, „докато са мирни и се въздържат от провокации”, като на полицията е заповядано да не се намесва.

„Уолстрийт Джърнал” обръща внимание, че „в отговор на критиките”, българският премиер е признал историческото наследство на корупция, замесващо „бизнес интереси с изпълнителната власт”, но според него никой не би могъл да разреши този проблем „за една нощ”.

Изданието припомня визитата на европейския комисар по правосъдието и гражданските свободи Вивиан Рединг тази седмица, която на среща с българската общественост отново припомни официалната позиция на Европейската комисия, че „българските власти трябва да толерират нулева толерантност в борбата с корупцията”.

Кореспондентът на американския ежедневник обръща внимание, че исканията на протестиращите в София са насочени срещу „корумпирана съдебна система, политици, които толерират измами и съмнителни бизнес-лобита”.

Някои от последните назначения дори предизвикаха обща реакция на посланиците на Франция и Германия, според които подобни „непрозрачни назначения” са единствено в интерес на корупцията и организираната престъпност.

„Когато говорим за качествата на назначените, аз също имам своите възражения” цитира изданието думите на премиера, който добавя, че парламентарната политика налага да се правят компромиси с партньорите.

„Както знаете, понякога легендите побеждават реалността”, казва още той. „Тези назначения по никакъв начин не са по-различни от подобните, правени от предходните правителства” и тогава нямаше протести.

„Уолстрийт Джърнал” изтъква, че Пламен Орешарски е заявил отдадеността си на демократичните принципи, запазвайки страната на един и същи курс с ЕС и Запада.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите