Мирните преговори за Сирия в Женева не трябва да предвиждат амнистия за престъпленията срещу човечеството или военните престъпления, извършени в тази страна, заяви днес в швейцарския град върховният комисар на ООН за правата на човека Зеид Раад ал Хусейн, цитиран от Франс прес. В момента той е в Женева, където миналия петък започнаха мирните преговори за Сирия, под егидата на международната организация.

Когато се обмисля края на един конфликт, се разглежда и въпросът за амнистии, каза Хусейн на пресконференция.

"В ООН имаме принципна позиция, която е че не трябва да се дава амнистия на заподозрените в престъпления срещу човечеството или военни престъпления", отбеляза върховният комисар на ООН за правата на човека. Той добави, че по време на преговорите посредниците ще настояват за спазването на тази позиция пред страните, участващи в конфликта.

В рамките на срещите в Швейцария се очакват преки разговори между представители на официалната сирийска власт и някои от основните опозиционни групи, които в края на миналата година се обединиха във Висш съвет за преговори.

До момента посланикът на ООН за Сирия Стафан де Мистура, който е и посредник на преговорите, все още не може да убеди опозицията да седне на една маса с правителството.

Хусейн изрази надежда, че след 5 години на публични екзекуции в Сирия преговорите с посредничеството на специалния представител на ООН за Сирия Стафан де Мистура ще сложат край на нарушенията на правата на човека и на международното хуманитарно право.

Според оценки на ООН има десетки хиляди хора, държани в затвора без присъда. Разбира се, те трябва да бъдат освободени, подчерта върховният комисар по правата на човека.

„Вече 5 години продължава отвратителният спектакъл, в който сирийското население е обект на публични екзекуции. Това ни кара да се надяваме и молим преговорите, водени с посредничеството на Стафан де Мистура, да доведат до края на всички тези ужасни издевателства, нарушения на човешките права и международните хуманитарни закони”, заяви още Ал-Хюсеин.

Като престъпление срещу човечеството той определи ситуацията в сирийския град Мадая, където от декември насам десетки умряха от глад. Градът, който е под контрола на бунтовниците, е обект на правителствена окупация, която от октомври до януари не допусна хуманитарни конвои на ООН.

„Като погледнем глада на хората в Мадая и знаейки, че има още 15 обсадени градове, не можем да наречем това военно престъпление, а престъпление срещу човечеството, стига да бъде доказано в съда”, каза Хюсеин.

Съдбата на Мадая, където 40 000 души са обсадени от месеци от силите на режима в Дамаск, стана символ на страданията на мирните граждани в Сирия от началото на конфликта и е важна точка в преговорите за мир в Женева.

Основните сирийски опозиционни групи искат да се приложи резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която изисква прекратяване на бомбардировките и хуманитарен достъп до обсадените райони, припомня АФП. Две шиитски селища, Фуа и Кафрая, са обсадени от бунтовническите сили, но ситуацията в тях се смята за по-малко катастрофална.

От началото на конфликта през 2011 г. повече от 250 000 души изгубиха живота си в Сирия, а милиони трябваше да напуснат домовете си.

„Ясно е, че при определени обстоятелства, когато говорим за преговори по прекратяване на конфликт, амнистии се обмислят. Това е въпрос на много дискусии и определен контекст. В сирийския случай трябва да припомним на всички, че за военни престъпления и такива срещу човечеството амнистия не се допуска“, каза саудитецът.