Шестнайсет дни светът беше спорт. Повече от две седмици милиони фенове преживяваха олимпийските емоции на своите любими атлети.

Над 10 500 спортисти от 191 държави се състезаваха на летните Олимпийски игри в Лондон. За две седмици се проведоха над 300 състезания в 26 спорта.

На финала с най-много медали са САЩ (104), следвани от Китай (87) и страната домакин – Великобритания (65).

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Хиляди хора се събраха на олимпийския стадион, а милиони по света затаиха дъх пред телевизорите, заради зрелищното закриване на Олимпиадата. Цяла плеяда от звезди стана част от заключителния концерт, сред тях – Ролинг Стоунс, Пол Маккартни, Елтън Джон, Джордж Майкъл, Адел...

Шоуто е озаглавено "Симфония от британската музика" и негов режисьор е Ким Гевин.

То започна с изпълнение на британската певица Емели Санде, след което зрителите по трибуните чуха слова на легендарната политическа фигура Уинстън Чърчил, чийто образ бе пресъздаден от актьор, намиращ се на върха на макет на Биг Бен.

Церемонията се разви в общо десет действия, а сцената и намиращите се на нея различни превозни средства и макети на забележителности бяха облепени с вестникарски принт - цитати от велики произведения на британската литература.

На проявата естествено присъстваха и кралски особи, начело с принц Хари и съпругата на брат му - Кейт Мидълтън.

Британската група "Спайс гърлс" се събра за тържествения концерт в състава, който за последно пя заедно по време на световно турне през 2007 година.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Организаторите на "Симфония от британската музика" съобщиха, че в шоуто са участвали над 4000 души. Всички те са доброволци и не са получили нито стотинка (или пени) за представянето си, за което всеки е репетирал по около 60 часа.

Самият режисьор определи спектакъла си като "елегантни потпури" от британска музика, като се започне от известния английски композитор сър Едуард Елгар и се стигне до съвременни мелодии като тези на Адел. Според замисъла редуването на класически произведения и съвременни композиции напомня повече на симфония, отколкото на обикновен концерт.

Организаторите имаха само 17 часа на разположение, за да подготвят главния стадион на игрите за шоуто след приключването на последното състезание на него.

Важна част от церемонията бе парадът на знаменосците, представители на страните-участнички в Олимпиада 2012. След тях на стадиона се появиха и спортистите, които излязоха всички заедно, а не разделени по държави. Шествието им символизира начина, по който Игрите обединяват хората.

Олимпийският огън поеха бразилските представители, тъй като следващите игри ще са в Рио де Жанейро. С това започва следващият олимпийски цикъл.