Спорна теория на утвърден учен-генетик твърди, че човешката интелигентност е достигнала своя връх преди хиляди години и оттогава се наблюдава бавен спад в нашите емоционални и интелектуални способности., пише електронното издание на британския ежедневник „Гардиън”.

Проф. Джералд Крабтрий, който оглавява генетичната лаборатория в университета Станфорд в Калифорния, представя своята революционна теория, според която огромният капацитет на човешкия мозък за усвояването на нови знания е под атака от масивни генетични мутации, чието натрупване се дължи на факта, че хората са започнали да живеят в градове преди хиляди години.

"Бих се обзаложил, че ако някой атинянин от Древна Гърция внезапно се появи сред нас, той или тя, ще бъде сред най-умните и най-интелектуално живи хора, с добра памет, широк спектър от идеи и проницателен поглед за важните въпроси ", заявява проф. Крабтрий в своя провокативна статия, публикувана в списание "Тенденции в генетиката".

Произходът на човека, представен от проф. Крабтрий, е следният:

Ловец-събирач

Човешкият мозък и неговият огромен капацитет за знания, отделени по време на този дълъг период от праисторията, когато той просто се бори срещу природните стихии.

Човекът от Древна Атина

Изобретяването на земеделието и последващото увеличение на градове от типа на Атина интензивно отпуска естествения подбор на нашите "разузнавателни гени".

Човекът на дивана, с пакет чипс

Генетичните мутации се увеличават, а бъдещите поколения са обречени да гледат повторения на сапунените сериали, без да знаят дори как се използват дистанционното управление на телевизора.

Човекът-IPAD

Плодовете на науката и технологиите дават възможност на хората да се издигнат над ограниченията на природата и нашия крехък интелект от генетични мутации, обричайки бъдещите поколения на невъзможността да използват пълноценно изобретенията на предците си.