Победителят в историческите избори за парламент на Пакистан Наваз Шариф се изправя пред множество наболели проблеми, които очакват решения. АФП прави преглед на основните предизвикателства – срив на икономическия растеж, влошаване на енергийния недостиг и продължителните атаки на талибански екстремисти.

Икономиката на Пакистан е нараснала с по-малко от 4% за последната година от управлението на последното правителство на Пакистанската народна партия. Процентът е изключително нисък спрямо предишната администрация, при която ръстът достигна на момент 7 на сто. Инфлацията в страната се увеличава, достигайки на годишна база близо 25% в някои месеци. Въпреки това, равнището на инфлация отчете спад до около 11 на сто през 2012 г.

Пакистан страда от влошаващ се, дори хроничен недостиг на енергия. На някои места в страната има прекъсвания на електроенергията, продължаващи до 18 часа на ден през летните месеци. Недостигът на природен газ от друга страна се усеща по-остро през зимата, тъй като много хора разчитат на синьото гориво за отопление.

Разходите за енергийни субсидии и липсата на публични предприятия е довела до срив на приходите на правителството, които са много по-ниски, отколкото би трябвало да бъдат, заради неефективното събиране на данъците, уточняват от АФП. Комбинацията от тези фактори означава, че правителството най-вероятно ще трябва да прибегне до искане на пореден транш спасителни финанси от Международния валутен фонд.

Третият основен казус, който новият премиер Наваз Шариф трябва да реши, са проблемите с талибаните в северозападния регион и племената по границата с Афганистан. Според анализатори проведените операции от страна на САЩ срещу екстремистите са помогнали да спадне значителни нивото на насилие през 2011 г. и 2012 г.

Талибаните обаче са сериозна заплаха и бяха такава и по време на предизборната кампания. Почти ежедневните атаки срещу изборните кандидати и офиси, доведоха до смъртта на над 130 души, става ясно от анализа на АФП.