Гръцкият президент Каролос Папуляс връчи мандат за съставяне на правителство на партия „Нова демокрация”, която победи в гръцките парламентарни изборите. Ще стигне ли минималната преднина на десните този път да сформират кабинет и да спрат разпада, който заплашва южната ни съседка?

„Нова демокрация” вече има мандат и сега предстоят преговори. За разлика от миналия път – след вота на 6 май, шансовете за съставяне на коалиция сега са малко по-големи.

Веднага отпада вариантът за участие на радикалната левица СИРИЗА, която е категорично против реформите и спасителния план на тройката кредитори. Те освен, че не желаят да участват в коалиция, дадоха и сигнал, че ще се откажат от мандата си като втора политическа сила.

Това, което радва Европа е, че „Нова демокрация” може да сформира коалиционно правителство с третата сила – ПАСОК и така да си гарантира абсолютно мнозинство в парламента. Тези две партии, макар и коренно противоположни като идеология, в крайна сметка носят отговорността за затъването на Гърция в тази тежка дългова криза, защото я управляваха през последните десетилетия.

На пресконференция след оповестяването на първите резултати лидерът на „Нова демокрация” Андонис Самарас заяви, че гърците са гласували за Европа и за еврото.

„Гърците изразиха желанието си да останат неразривна част от еврозоната, да спазят ангажиментите, които страната е поела и да засилят нейния растеж. Тази победа е за цяла Европа,” каза Самарас.

Лидерът на СИРИЗА поздрави Самарас за победата, но същевременно предрече трудни времена за бъдещото правителство.

„Някои си мислят, че са спечелили изборите. Народът ги спечели! И сега те не могат да продължат с меморандума и това се знае - и в Гърция, и в Брюксел,” заяви пред привърженици Алексис Ципрас.

Светът реагира положително на новините от Атина. Гръцките избори днес са първа новина в европейските медии. Европейският съюз и Международният валутен фонд изразиха готовност да работят с новото гръцко правителство, каквото и да е то, като същевременно призоваха новият кабинет да бъде сформиран по-бързо, за да проведе обещаните реформи в замяна на финансова помощ.

Лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос. Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Възторгът в Европа обаче е малко преждевременен. Наистина, водещи политици приветстваха резултатите. Възможността „Нова демокрация” и ПАСОК да сформират коалиционно правителство леко отпусна напрежението по борсите, но не сме свидетели на явен скок нагоре на индексите на финансовите пазари.

Аритметиката показва, че двете партии заедно ще имат 162 места при необходими 151 за подкрепа на правителството. Но от позицията на необходим партньор ПАСОК поставя условия, които може да усложнят преговорите.

Опитът от предишните ялови консултации и сдържаната реакция на борсите показват, в че най-оптимистичния вариант - коалиционно правителство и изпълнение на ангажиментите с тройката кредитори - все още сме в първото действие на поредната гръцка драма.