Арнолд Шварценегер е бил задържан за три часа от митниците на летището в Мюнхен заради луксозния часовник в багажа си, който не е декларирал при влизането си в страната. Той кацна на 17 януари в 13:45 часа с полет от Лос Анджелис.

По думите на актьора скъпото бижу е трябвало да бъде продадено на търг по време на вечеря за набиране на средства за инициативата му за опазване на климата в австрийския ски курорт Кицбюел.

По информация на „Билд“ актьорът е привлякъл вниманието на митничарите, те са го спрели и са го помолили да си отвори чантите - без подозрение и без конкретна причина. Тогава те открили скъпия луксозен часовник, който бил изработен по поръчка, специално за Арнолд.

Шварценегер първоначално е приел доста спокойно разпита, но дългата процедурата го е изнервила, защото е трябвало да излети от Мюнхен за Кицбюел.

В 16:45 ч. актьорът е бил освободен. По информация на „Билд“ той е бил разпитван и по лични теми като това колко деца има, как се казва партньорът му, колко пари има в банката, каква е стойността на нетната му богатство. Шварценегер е попитал защо е необходимо да представя тази информация, но разпитващите са настоявали да получат отговор. Тогава актьорът се е свързал с адвокатите си.

„Часовникът е трябвало да бъде регистриран, тъй като е внос и „започва наказателно данъчно производство“, казва говорителят на главната митническа служба в Мюнхен Томас Майстер.

За часовника, който е оценен на 26 000 евро, актьорът е трябвало да плати наказателно 35 000 евро, допълнителна данъчна такса от 4000 евро и допълнителна глоба от 5000 евро.

Актьорът е поискал да изплати всичко с кредитната си карта, но това не му е било позволено от служителите, въпреки че тя била с неограничен лимит. 50% от митническите такси трябва да се плащат в брой, а той не е имал толкова пари в себе си.

Впоследствие Арнолд е бил придружен до банка от служител на летището. Партньорката му Хедър Милиган, която е пътувала с него, не е била допусната да го придружи.

Кога и при каква стойност трябва да декларирате това, което носите със себе си?

Адвокатът по правата на потребителите Арнд Кемпгес обяснява пред „Билд“: „Много знаменитости сa спирани заради луксозни часовници, с които пристигат от чужбина. Ако скъпото бижу е било закупено в чужбина и ще остане в границите на ЕС, то трябва да бъде декларирано на летището при пристигане. Тогава може да се прилагат вносни мита.“

За ценни вещи и стоки, като бижута или пари, се прилага пътна надбавка, ако общата им стойност е над 430 евро. Това е в сила при пристигане със самолет или по море.

„Ако пътувате с кола, влак или автобус, имате още по-малко свобода на действие - стойността на стоките не трябва да надвишава 300 евро“, подчертава Кемпгес.

За младежи под 15-годишна възраст максималната стойност на пренасяните от тях стоките е още по-ниска - само 175 евро. Тези ограничения важат  за неща, които сте закупили и внесли от страни извън ЕС.

„Дори за стоки, които се внасят като подарък при пътуване със самолет“, предупреждава адвокатът.

Данъчната ставка на ЕС обикновено е 19%. Плаща се по-малко - 7%, само при изключения, като например книги или картини. Има и определена тарифна ставка, която зависи от стоките.

„Ако нарушите разпоредбите или не успеете да декларирате скъп часовник, можете също да се сблъскате с наказателна данъчна процедура. Наказание от 5 години или парична глоба”, посочва експертът.

За скъпи, недекларирани предмети - като например луксозни часовници, нарушителите за първи път обикновено подлежат на глоба от 120 дневни заплащания - или глоба от четири лични нетни заплати. Освен това ще има и лихва за просрочие“, обяснява още Кемпгес.

Внос на стоки от ЕС

Стоки от държави в Европейския съюз не трябва да се декларират при завръщане в Германия, независимо на каква стойност са. Има обаче ограничения за внос или максимални лимити за тютюн и други стимуланти като алкохол.