Американската агенция за космически изследвания (НАСА) ще изстреля утре нова сонда, наречена LADEE, която ще има за основна задача да наблюдава лунен феномен, забелязан за първи път по време на мисията на „Аполо 17”, преди над 40 години, съобщава агенция Ройтерс.

След като заеме мястото си в орбитата на Луната LADEE ще започне да записва светлинен феномен на нивото на лунния хоризонт, по време на изгрева на Слънцето. Явлението е отбелязано за първи път в записките на капитан Юджийн Кърнан, който командва последната мисия „Аполо”.

Феноменът вълнува учените, защото Луната няма собствена атмосфера, за да отразява слънчевите лъчи, заради което възниква хипотезата, че над лунната повърхност се издига прах, зареден с електрически частици, който провокира светлинната дифракция.

Това е и теорията, която LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) ще трябва да докаже, при това в сравнително „враждебна” за космическия апарат среда. LADEE ще трябва също така да изследва тънката газовата обвивка на естествения спътник на Земята.

На космическия апарат ще са необходими 30 дни, за да достигне до Луната или 10 пъти повече време, отколкото по време на мисиите „Аполо”.