Над 4000 са жертвите на системата на "превъзпитание" в бившата Източна Германия. Въведена е малко след издигането на Берлинската стена, когато все повече младежи бягат в Западна Германия.

"Адът" - така наричат в ГДР трудово-възпиталният интернат за юноши в Торгау. 4046 юноши са подложени на строги възпитателни методи. Един от тях е Ралф Вебер. Когато е шестгодишен, баща му бяга на запад. Детето е разделено от майката и принудително вътворено в дом. На 17 години Ралф е изпратен в Торгау.

„Когато дойдох тук, нямах ясна представа какво още ме очаква. Мислех си: Е, какво толкова правят тук? Но когато влезнах и ме удари командата, че трябва да се съблеча напълно гол и да застана на четири крака, това за мен беше отвратително. Взеха ми всички вещи и ме остригаха. Седиш гол, без коса и това, което имаш, е единствено твоя страх”, спомня си Ралф.

Децата в дома са на възраст между 14 и 18 години. 6 месеца те са подложени на "превъзпитание" чрез труд, послушание и дисциплина.

В домовете в ГДР са настанявани деца и младежи, които не са отговаряли на социалиститическите представи и норми. Всеки ден е трябвало да покриват нереални за възрастта си спортни нормативи. Подложени са на физическо, психическо и сексуално насилие от надзирателите. Най-страшен е бил карцерът, където са пребивани.

След падането на Берлинската стена домът е закрит, а възпитателите остават ненаказани. В двора все още се пази част от 4-метровата стена, зад която са убити съдбите на хиляди деца.

Още за системата на "превъзпитание" и какви мерки е имало срещу българските "хулигани" в годините на социалима - гледайте тази вечер в bTV Репортерите.