Министерството на вътрешните работи на Македония съобщи, че е издало бежански статут на 27 233 души от 19 юни насам. Само за последното денонощие такива документи са получили 786 души.

Имигрантите са предимно от Сирия, Афганистан, Ирак и Сомалия. По-голяма част от тях влизат в държавата през границата с Гърция.

Наскоро македонската държавна телевизия излъчи репортаж, който разкрива как гръцките власти организирано прекарват нелегални имигранти към Македония. Според медията всеки ден автобуси от Гърция карат бежанци до граничния македонски град Гевгели. Стотици бежанци пристигат и на ЖП гарата там.

Снимка: EPA

Наскоро македонският премиер Никола Груевски коментира, че „не става въпрос за временна бежанска криза, а за едно от най-големите преселения на народите”.

Сърбия затвори границата си

По-рано днес медиите в Скопие съобщиха, че сръбските власти са затворили един от граничните пунктове с Македония  - Табановце, на север от град Куманово. По данни на местни медии, затварянето е станало в 8:00 часа българско време.

Според официалното обяснение на сръбските власти, бежанският лагер в Прешево, в югозападната част на страната е препълнен и няма свободни места. „Границата ще остане затворена докато лагерът в Прешево е пълен с имигранти”, подчертават сръбските власти.

Македонското министерство на вътрешните работи на свой ред съобщи, че няма официална информация от властите в Сърбия за затваряне на границата. „Не сме получили официална информация. От колегите на граничния пункт имаме информация, че трафикът върви нормално. Нямаме данни за върнати обратно лица съгласно Закона за реадмисия", коментира говорителката на полицията Лиза Бендевска.

По-късно дипломатически източници разясниха пред македонската Нова ТВ, че „затварянето на границата се наложило по административни причини, за да не се създава напрежение около граничния пункт Табановце”.

Бежанският натиск се увеличава и в Унгария

Само през последните два дни 2976 имигранти са се регистрирали в Унгария. 432 от тях са деца. Всички те са влезли през границата със Сърбия, а основна част - 2491, са регистрирани в пограничната област със Сърбия – Чонград.

В началото на юли унгарският парламент одобри построяването на 175-километрова стена по границата със Сърбия.  От началото на 2015 г. над 100 хиляди бежанци са регистрирани в Унгария.