Ресурсите на МВФ може да нараснат с между 400 и 500 млрд., а не с 600 млрд. долара, каквото беше първоначалното желание на финансовата институция. Тази договореност вероятно ще постигнат 20-те най-големи икономики, съобщава Ройтерс, позовавайки се на източници от Г-20.

Допълнителните средства за Международния валутен фонд, който е световен кредитор от последна инстанция, ще му осигурят повече огнева мощ в борбата с дълговата криза, отприщена от състоянието на страни от еврозоната като Гърция, Португалия и Ирландия.

Финансовите министри на страните от Г-20 ще се срещнат следващата седмица във Вашингтон, за да обсъдят искането на фонда за увеличаване на антикризисните средства, след като Европейският съюз вече увеличи своя авариен фонд през март под натиска на групата.

Изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард каза в четвъртък, че постигането на консенсус може да отнеме известно време и даде знак, че срещата следващата седмица може да не даде окончателен резултат. Тя посочи също, че фондът вече не е в чак такава нужда от свежи пари, тъй като икономическите и финансовите рискове са отслабнали през последните месеци.

За облекчаване натиска над МВФ спомогнаха евтините дългосрочни заеми на Европейската централна банка, които задоволиха нуждите от рефинансиране на държавата от еврозоната през първото тримесечие на годината.