Ливанската полиция използва сълзотворен газ и водно оръдие и стреля във въздуха снощи в опит да разпръсне хиляди протестиращи в Бейрут. Демонстрантите поискаха правителството да подаде оставка заради спор, довел до спиране на сметосъбирането в продължение на седмици, предаде Ройтерс.

Силите за сигурност отцепиха центъра на Бейрут в района на сградите на парламента и правителството, за да попречат на протеста, който бе най-големият срещу властите през последните месеци. Полицията съобщи, че 35 души, включително нейни служители и демонстранти са пострадали.

Говорител на ливанския Червен кръст заяви пред Асошиейтед прес, че пострадалите протестиращи са най-малко 15, като един в тежко състояние. По думите му този брой вероятно ще нарасне поради продължаването на сблъсъците между демонстрантите и органите на реда и в хода на нощта.

Асошиейтед прес посочва също, че ливанската полиция е съобщила за пострадали 35 нейни служители, докато опитвали да разпръснат протестиращите в зоната за сигурност в района на сградите на парламента и правителството.

"Хората искат да свалят режима", скандираха протестиращите, отбелязват Асошиейтед прес и Ройтерс, лозунг от времето на протестите от Арабската пролет. Чуваше се и силна стрелба на фона на продължаващите сблъсъци.

Пред частен телевизионен канал министърът на вътрешните работи Нухад Машнук, който в момента е в чужбина заяви, че ще се търси отговорност на тези, които са стреляли с бойни патрони, допълва Асошиейтед прес. Той също така обеща да разреши кризата с отпадъците на заседанието на правителството през седмицата.

Ливанският премиер Тамам Салам възнамерява днес да отговори на исканията на участниците в масовите демонстрации, които се разположиха вчера на площад "Риад Солх" в центъра на Бейрут, предаде ТАСС.

По данни на информационния портал "Нахарнет" министър-председателят ще се появи пред телевизионните камери по обед и ще очертае основните стъпки на кабинета "с цел сваляне на острото социално напрежение, възникнало вследствие на икономически и политически причини".

През юли по улиците на страната започнаха да се трупат купища смет, след като политиците, които са разединени заради конфликт на регионална и вътрешна основа, не можаха да стигнат до съгласие къде да се изхвърля боклукът на столицата, посочва Ройтерс.

Кризата бе решена временно, когато сметта най-накрая бе разчистена, но препирни в самото правителство за това коя компания да получи новия договор за сметосъбиране стана причина за оправени срещу него твърдения за корупция от страна на противници.