Първата дама на САЩ Мишел Обама, известна с призивите си към американските деца да водят по-активен живот и да ядат зеленчуци, поде тази седмица нова кампания, свързана със здравословния начин на живот - започна да рекламира колко полезно е да се пие повече вода, предаде „Ройтерс”.

Всъщност по въпроса колко точно вода трябва да се пие няма категорично становище сред специалистите, а някои потребителски организации изобщо поставят под съмнение необходимостта от пиене на бутилирана вода, отбелязва агенцията.

Стартът на компанията „Пийте вода!" бе даден от г-жа Обама в четвъртък в Уисконсин, в град с подходящо за случая име - Уотъртаун (Града на водата – бел. ред.).
Инициативата на първата дама е подкрепена от Американската асоциация на производителите на напитки и от Международната асоциация на производителите на бутилирана вода и това предизвика скептични реакции на хората, които предпочитат водата от чешмата пред бутилираната.

Пиенето на вода е полезно за здравето, но не е ясно за какви количества става дума, споделят специалисти от клиниката Майо, цитирани от „Ройтерс”.

Водата помага за изхвърляне на токсини от жизненоважни органи, доставя хранителни вещества на клетките и овлажнява тъканите в носа, ушите и гърлото, се казва на сайта на клиниката. Дори лекото обезводняване намалява силите ни.

Дълго време популярният съвет бе да се пият по осем чаши вода на ден (от по 250 мл), но няма категорични доказателства, че това е полезното количество.
Клиниката препоръчва да се пият поне осем чаши течности на ден и отбелязва, че количеството вода, необходимо на човек, е индивидуално и зависи от различни фактори като общо здравословно състояние, физическа активност и климата, в който човек живее.

Емили Уърт от обществената организация Food and Water Watch приветства кампанията за пиенето на вода, а не на подсладени напитки, но каза, че е щяло да бъде по-добре, ако първата дама бе предложила да се пие чешмяна вода, а не бутилирана. Уърт смята, че по отношение на чешмяната вода в САЩ има по-добра регулация, отколкото за бутилираната, че водата от чешмата струва много по-евтино на потребителите и не допринася за замърсяване на околната среда с бутилки за еднократна употреба.

„По-малко от една четвърт от бутилките се рециклират, останалите се озовават в американските водни басейни и на сметищата”, казва Емили Уърт.