Германският канцлер Ангела Меркел отхвърли възможността т. нар. данък солидарност, въведен след обединението, да бъде изоставен след изтичането действието му през 2019 година, предаде "Ройтерс".

Налогът в размер 5,5%, който носи на федералния бюджет над 15 млрд. евро годишно, първоначално беше въведен като краткосрочна мярка, за да се помогне за повишаване на жизнения стандарт в бившата Източна Германия.

Срокът на действието му обаче многократно беше удължаван въпреки съпротивата на някои политици, според които той вече не е необходим.

"Разходи, свързани с обединението, със сигурност ще има и след 2019 година," посочи Меркел преди среща за обсъждане на дългосрочните финансови отношения между федералното правителство и 16-те германски провинции, която ще се проведе по-късно тази седмица.

Канцлерът посочи, че приходите от данъка трябва да се насочват не само към бившите източногермански провинции, но и към западни региони с икономически затруднения.

Партньорите на Германия от еврозоната непрекъснато я призовават да намали данъците и да увеличи държавните разходи, за да стимулира икономическия растеж, припомня "Ройтерс".

Финансовият министър Волфганг Шойбле обаче устоява на натиска и държи да запази приходите от данък "солидарност", които се вливат пряко във федералния бюджет. Провинциите пък настояват за промени в събирането на налога, така че част от парите да останат за тях.