Нещо като „западен фронт” срещу Германия се заформя в навечерието на срещата на Г-8, която започва днес в САЩ.

Кризата в Европа ще бъде във фокуса на форума, като очакванията са, че президентът Барак Обама ще окаже натиск над германския канцлер Ангела Меркел за облекчаване на ефекта от болезнените икономии чрез мерки за стимулиране на ръста. През уикенда той ще предупреди европейските лидери, че трябва да действат бързо, за да предпазят световната икономика от повторна дълбока рецесия.

В САЩ гледат с безпокойство на случващото се отвъд океана, в основата на което стои неяснотата около бъдещето на Гърция в еврозоната. След предупрежденията на анализатори, че валутният съюз на Европа може да се разпадне, Вашингтон се опасява, че това ще навреди на крехкото възстановяване на американската икономика.
На срещата на Г-8 се очаква Обама да предложи конкретни мерки, които европейските партньори могат да приложат за борба с дълговата криза. САЩ приветстват и дискусиите за необходимостта от създаване на работни места и стимулиране на ръста.

На форума на големите икономики Обама ще приветства новия френски президент Франсоа Оланд като потенциален съюзник. Американският лидер може да разчита и на подкрепа от страна на британския премиер Дейвид Камерън, който заяви, че лидерите в еврозоната трябва да предприемат серия от спешни мерки за подпомагане на общата валута, за да се избегне още по-сериозно задълбочаване на кризата на континента.

Британският министър-председател застана и зад плановете на новия френски президент за балансиране на френския бюджет до 2017 г. На срещата в резиденцията Кемп Дейвид социалистът Оланд ще настоява за прилагане на политики, ориентирани към стимулиране на ръста и намаляване на безработицата.

В САЩ новият френски държавен глава трябва да изпълни още едно от предизборните си обещания. Очаква се на срещата си с Барак Обама Оланд да обяви предсрочното изтегляне на френския контингент от Афганистан.