Българският национален отбор по футбол е бил замесен в манипулиран мач от тото мафията. Признанието прави в наскоро излязлата си биография Лотар Матеус, който изкарал една „авантюра” като старши треньор на „лъвовете”, която приключила „като пробождане с нож в сърцето”. В книгата се сипят критики към българските играчи, футболния съюз и в частност към неговия президент Борислав Михайлов.

Става въпрос за скандалната контрола с Естония през февруари 2011 година, играна в турския курорт Анталия пред силно разредена публика. Мачът завърши при резултат 2:2 след четири дузпи. Съмнения около обстоятелствата, при които протече срещата, принуди ФИФА да я разследва. Резултатът бе анулиран и отпадна от официалните статистики, тъй като бил ръководен от нелицензирани рефери.

В книгата си Матеус споделя, че от самото начало е имал съмнения за този „излишен мач” и твърди, че имал свидетели на противопоставянето му да се проведе. По думите му обаче Борислав Михайлов настоявал за това. Думите му поставят въпроса, на кого е била „удобна” контролата, след като е била реализирана под описвания натиск.

Въпросът за черното тото в българския футбол, не само на ниво национален отбор, бе задаван към главните действащи лица в него и от ГДБОП. Разпитите, от които публично известен в реално време стана само този на треньора на Литекс Христо Стоичков, все още не са дали никакъв видим резултат.

Бившият германски национал дава и друг пример за противоречие с председателя на БФС. „В един момент поисках да изгоня конкретен играч, за да служи за пример на останалите, но президентът Борислав Михайлов не ми позволи. Било табу!”, казва Матеус. На въпрос защо пречи на въвеждането на дисциплина, Михайлов отговорил: "Остави момчетата да се наспят. Какво искаш от тях – да тренират по 2 пъти на ден? Те не са свикнали на такива натоварвания".

Лотар Матеус хванал групичка от 4-5 играчи, начело със Станислав Манолев, да пият бира, за да се „възстановят от тежките тренировки”, което накарало треньора да поиска освобождаването им.

Подобни събития явно са оставили следа в германеца, който прави следния извод в биографията си: "Българският футболист няма желание за нищо. Той не познава манталитета на победител – да постигнеш това, за което мечтаеш, с цената на всичко. Българите обаче не си дават много зор, изглежда се задоволят с това, което имат. Да не говорим, че им липсва футболен интелект”.

Бившият играч на Байерн Мюнхен пише за опита си в България с крайно разочарование и твърди, че се е чувствал излъган, което довело да края на „това едногодишно недоразумение през декември 2011-а”.