Германският социалдемократ Мартин Шулц бе преизбран за председател на Европейския парламент за следващите две години и половина. Той получи подкрепата на 409 от общо 751 депутати в ЕП след коалиционно споразумение с Европейската народна партия (ЕНП). Тя и Партията на европейските социалисти се споразумяха да си поделят председателския пост за по две години и половина.

След като приключи мандата си, Шулц най-вероятно той ще бъде заместен от представител на ЕНП, според постигнатата вече договореност между двете най-големи групи в ЕП.

Останалите претенденти за председателския пост в Европарламента, които днес не получиха подкрепа, бяха Пабло Иглесиас (Европейска обединена левица, Испания), Саяд Карим (Европейски консерватори и реформатори, Великобритиния) и Улрике Луначек (Зелени, Австрия).

При поемането на поста Шулц отбеляза, че е първият председател на ЕП с втори мандат, след като бе начело на институцията във втората половина от мандата на предходния парламент. Той открои сред акцентите в предстоящата работа на ЕП преговорите със САЩ по търговското споразумение, защитата на човешките права в цифровата ера, въпросите на миграцията и убежището, равенството на половете, заетостта, икономическия растеж, осигуряването на повече справедливост, независимост в енергийната политика на ЕС.

Шулц добави, че Общността следва да има независима енергийна политика, със сигурност на доставките и достъпни цени на енергоносителите. Тези, които искат да търгуват с ЕС, трябва да приемат върховенството на закона, а не да изповядват правото на по-силния, заяви Шулц. Той се обяви в защита на човешкото достойнство без значение на произход, пол, сексуална ориентация, етническа и религиозна принадлежност.

Новият ЕП

Това е осмият европейски парламент, откакто през 1979 година депутатите започнаха да се избират директно. За първи път в него има представители на цели 28 държави. В пленарната зала ще има 751 депутати. Най-много са от Германия - 96 мандата, а Естония, Кипър, Малта и Люксембург - едва по шест. България има 17 представители.

В новия парламент ще има 7 парламентарни фракции. Най-много депутати има десницата. Европейската народна партия ще разполага с 221 мандата, с 30 повече от традиционната левица начело със социалистите.

Със 70 представители консерваторите и реформаторите изместват от третата позиция Алианса на либералите и демократите. Цветни разновидности на леви и зелени формации сформират следващите по големина две фракции. Силният пробив на евроскептичните партии даде възможност на Найджъл Фараж да сформира най-малката група от 48 депутати.

Същевременно крайнодесните, въпреки успеха на Националния фронт във Франция, не успяха да сформират отделна група. Именно поради факта, че нито една фракция няма мнозинство, десницата и социалистите ще си поделят по време председателския пост на парламента

Евроскептиците начело с депутатите от британската Партия на независимостта опорочиха празничната атмосфера в първия работен ден новия парламент, като обърнаха гръб на флага с 12-те звезди при изпълнението на химна на Евросъюза - Одата на радостта.

По-късно през деня депутатите избраха и 14-те заместник-председатели на ЕП. На заседанието в сряда ще бъдат определени и петимата квестори.

Заедно с ръководителите на останалите европейски институции в сряда ще бъде обсъдена кандидатурата на Жан-Клод Юнкер за поста председател на Европейската комисия. Той беше номиниран от Европейския съвет, но окончателното му назначение трябва да бъде узаконено с гласуване в парламента на следващата сесия на 16 юли.