По традиция на 24 май българска делегация е на посещение във Ватикана. Тази година тя беше водена от премиера Марин Райков, за когото се знае, че след като приключи мандатът на служебния кабинет, ще бъде новият български посланик в Рим.

Това е първата среща на папа Франциск с български държваник, след като се възкачи на римокатолическия престол през март. Двамата имат много общи неща - родени са на една и съща дата - 17 декември. В един и същи ден тази година Франциск бе избран за папа от конклава във Ватикана, а пък Марин Райков получи назначението си за служебен премиер от президента Плевнелиев.

Папата получи от премиера копие на обковка от Черепишкото евангелие. Едно от най-старите евангелия в България, изработено през 1616 г. Светият отец пък подари на премиера бронзов нож за писма с герба на Ватикана.

Сред темите на разговора между папата и българския премиер е бил и македонският въпрос. След края на аудиенцията Марин Райков призова държавните ръководители в Скопие да признаят историческите реалности, както България е признала политическите реалности.

„Македонският въпрос е бил сред темите на разговор с папата, каза министър-председателят Марин Райков. Премиерът Марин Райков заяви: "След като споделяме една обща история, след като споделяме един общ идентитет, нека заедно да отдаваме почит на Светите братя. Няма нищо по-нормално от това да бъдем заедно до гроба на Св. Кирил. Смятам, че това е един наложителен, европейски подход,” обясни Райков.

„Нека признавайки тези исторически реалности, да си подадем ръка и заедно да поемем отговорността за своето общо минало. Да го честваме заедно, в един европейски дух, без конфронтация, без да спорим за костите на Самуил и за наследството на Светите братя,” продължи българският премиер.

След българската делегация при папа Франциск, аудиенция е имала и македонска делегация.

Веднага след аудиенцията премиерът и делегацията участваха в молебен на гроба на Свети Кирил в базиликата „Сан Клементе”. Последваха срещи и с държавния секретар на Ватикана и премиера на Италия Енрико Лета.

В последния момент без обяснения от ватиканския протокол на аудиенцията при папата не бяха допуснати точно представителите на изкуството и науката - председателят на БАН Стефан Воденичаров, оперната прима Александрина Пендачанска и режисьорът Явор Гърдев. Обяснението - администрацията във Ватикана съкратила списъка на делегацията, но без никакво предизвестие и мотив.

Премиерът обяви пред папата и кой ще е новият ни посланик във Ватикана, но името ще научим официално едва след като бъде получен знак, че е одобрен от римокатолическия престол.

С премиера на Италия Енрико Лета тази вечер Марин Райков обсъди двустранни въпроси като ускоряването на проекта за транспортния коридор Номер 8 от Бургас до Италия, както и двустранният стокообмен и инвестициите в България.